ABD, İran'a ait 'Grace 1' adlı petrol tankerine el koymak için talepte bulundu

ABD, İran'a ait 'Grace 1' adlı petrol tankerine el koymak için talepte bulundu

Cumartesi, 17 Ağustos, 2019 - 06:45
Grace 1 petrol tankeri (AFP)
Washington/Şarku’l Avsat
İngiltere'ye bağlı Cebelitarık yönetiminin, 4 Temmuz’da alıkoyduğu İran’a ait Grace 1 isimli petrol tankerinin serbest bırakılmasına karar vermesinin ardından ABD Adalet Bakanlığı dün gemiye el koymak için talepte bulundu.

Bakanlık'tan yapılan açıklamada İran’ı ABD’nin mali sistemine sızarak Washington’ın terör örgütü olarak kabul ettiği İran Devrim Muhafızları'na yardım sağlamak amacıyla Suriye’ye yasa dışı yollarla gemiler göndermeyi planlamakla suçlayan ABD’nin İngiltere kontrolündeki Akdeniz sularında demirleyen Grace 1 hakkında yakalama kararı çıkarttığı bildirildi.

Söz konusu kararda ayrıca geminin ve taşıdığı tüm petrolün Uluslararası Acil Ekonomik Güçler Anlaşması'nın ihlali, banka dolandırıcılığı, kara para aklama ve terör bağlantısı gerekçesiyle el koyma işlemine tabi olduğu belirtildi.

İranlı yetkililer dün sabah saatlerinde yaptıkları açıklamalarda Cebelitarık yönetiminin 6 haftadır alıkonulan Grace 1 isimli petrol tankerinin serbest bırakılmasına hükmettiğini duyurmuştu.

İran Liman ve Denizcilik Kurumu Başkan Yardımcısı Celil İslami, İran televizyonuna verdiği demeçte Grace 1’e bir sonraki seferinde İran bayrağı takılarak isminin değiştirilebileceği bilgisini verdi. Ancak konuya yakın kaynaklardan birinin AFP’ye aktardığı bilgilere göre gemi, Cebelitarık'tan ayrılmadan önce yeni mürettebatının gelmesini bekliyordu.

Celil İslami, İran devlet televizyonuna şu açıklamalarda bulundu:

“Sahibinin talebi doğrultusunda Grace 1 petrol tankerine İran bayrağı takılarak adı Adrian Darya olarak değiştirilecek. Gemi daha sonra Akdeniz’e yol alacak. 25 kişilik mürettebat yakıt ikmali ve bir dizi hazırlığın ardından yolculuklarına başlayacak. “

Cebelitarık Başbakanı Fabian Picardo dün konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Avrupa Birliği’nin (AB) yaptırımlarını ihlal ettiği gerekçesiyle alıkonulan İran’a ait petrol tankerinin Cebelitarık’tan ayrılmasına izin verilebilir. Ancak ABD’nin gemi hakkındaki yasal yakalama kararı konunun bir kez daha mahkemeye taşınmasına neden olabilir.’’

Cebelitarık yönetimi önceki gün Grace 1’in serbest bırakılmasına karar vermişti. Ancak geminin ne zaman denize açılacağı ya da ABD'nin talebinin ardından sürecin nasıl işleyeceği hakkında herhangi bir açıklama gelmedi.

Konuya dair BBC’ye konuşan Picardo “Bu boyuttaki bir gemi sadece ihtiyaç duyduğu lojistik sağlandığı vakitte yola çıkabilir. Bu da bugün ya da yarın gerçekleşebilir’’ dedi.

Picardo, ABD’nin gemiye el koyma talebi hakkında da şunları söyledi:

“Yetkili makamlar bu talebi tamamen objektif ve tarafsız olarak değerlendirecek. Ardından talep, Cebelitarık Yüksek Mahkemesi’ne yeniden sunulacak. Konu mahkemeden çıkacak kararla şekillenebilir.”

İran merkezli Tesnim Haber Ajansı ise İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi’nin “İran, petrol tankerinin serbest bırakılacağına dair garanti vermedi. Daha önce de söylediğimiz gibi, tankerin rotası Suriye değildi. Böyle olsa bile bunun kimseyle bir ilgisi yok’’ açıklamasını aktardı.

İngiliz Kraliyet Donanması, İran’ın, müttefiki olan Suriye’ye petrol taşıyarak AB yaptırımlarını ihlal ettiği gerekçesiyle 4 Temmuz tarihinde Grace 1 isimli petrol tankerine Akdeniz'de, Cebelitarık açıklarında alıkoymuştu. Bundan iki hafta sonra ise Tahran, Arap Körfezi’ne yol alan İngiltere bandıralı Stena Impero adlı bir petrol tankerine Hürmüz Boğazı’nda el koymuştu.

Söz konusu iki petrol tankeri, İran ile Batı arasındaki krizde tarafların birbirine karşı baskı malzemesi haline geldi. 

Tahran, petrol tankerinin kısa bir süre sonra denize açılacağını duyururken İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD’nin gemiyi ‘korsan’ olarak niteleyerek açılmasına engel olmaya çalıştığını belirtti.

Editörün Seçimi

Multimedya