Ürdün’den İsrail’e Kudüs ve Mescid-i Aksa notası

Ürdün’den İsrail’e Kudüs ve Mescid-i Aksa notası

Çarşamba, 14 Ağustos, 2019 - 08:45
2. Abdullah (Arşiv)
Amman/Şarku’l Avsat
Ürdün Dışişleri Bakanlığı, İsrail Kamu Güvenliği Bakanı’nın Kudüs ve Mescid’i Aksa'nın durumuna ilişkin son yapmış olduğu açıklamalarına sert tepki gösterdi.

İsrail Kamu Güvenliği Bakanı Gilad Erdan, dün, Yahudilerin de ibadet etmeleri için Mescid-i Aksa'daki statükonun değiştirilmesi çağrısında bulunmuştu. Bu açıklamanın ardından Ürdün, Gilad Erdan'ın "Mescid-i Aksa'daki statükonun değiştirilmesi" çağrısıyla ilgili İsrail'e nota gönderdi.

Ürdün haber ajansı PETRA’ya göre Ürdün Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Sufyan el-Kudah yaptığı açıklamada, ülkesinin bu tarz ifadeleri kesinlikle reddettiğini belirterek, mevcut tarihi ve yasal durumu değiştirme girişiminin tehlikeli sonuçları olacağı uyarısında bulundu.

Sözcü açıklamasında, uluslararası hukuka göre İsrail'in işgalci bir güç olduğuna dikkat çekerek, Tel Aviv'in yükümlülüklerini eksiksiz yerine getirmesi ve uluslararası yasalara saygı göstermesi gerektiğini belirtti.

El-Kudah İsrailli yetkililerden, Mescid-i Aksa’daki yapıyı değiştirme girişimlerinden derhal vazgeçmesi gerektiğini ifade etti.

Açıklama ayrıca Ürdün Dışişleri Bakanlığı’nın, İsrail tarafının açıklamalarını protesto etmek ve karşı çıkmak için diplomatik kanallardan Tel Aviv'e resmi nota gönderdiği duyuruldu.

Editörün Seçimi

Multimedya