​İtalya Senatosu güven oylamasını gündemine almadı

​İtalya Senatosu güven oylamasını gündemine almadı

Çarşamba, 14 Ağustos, 2019 - 07:45
Salvini dün Roma’da Senato üyelerine hitap ederken (AFP)
Roma/Şarku’l Avsat

İtalya'da Başbakan Yardımcısı ve Lig Partisi lideri Matteo Salvini'nin Başbakan Guiseppe Conte hakkında güven oylaması yapılmasına ilişkin çağrısının ardından Senato güven oylaması için bir tarih belirlemedi. Bunun yerine, Conte'nin 20 Ağustos'ta Senato’da konuşma yapmasına karar verildi.

4 Mart 2018'de yapılan genel seçimlerde en yüksek oyu alan Salvini başkanlığındaki Lig Partisi ve Luigi Di Maio liderliğindeki 5 Yıldız Hareketi, 14 ay boyunca iktidarda kalmıştı.

Bir süredir fikir ayrılıkları yaşayan koalisyon hükümetinin ortakları 5 Yıldız Hareketi ile Lig Partisi, geçtiğimiz hafta Senato’da yapılan Torino-Lyon Yüksek Hızlı Tren Projesi'ne ilişkin oylamada farklı saflarda yer almıştı.

Lig Partisi lideri Salvini, koalisyon ortağı olan  5 Yıldız Hareketi ile farklılıklarının çok büyük olduğunu dile getirerek, hükümetten desteğini çekip, güven oylaması ve erken seçim çağrısında bulunmuştu.

Senatodaki parti grup liderlerinin güven oylamasının tarihiyle ilgili fikir birliğine varamamasının ardından tatiller iptal edilerek tüm senatörler başkent Roma'ya çağrılmıştı.

İtalya’da göçmenlik karşıtı duruşuyla bilinen Salvini liderliğindeki Lig Partisi, Mayıs ayında yapılan Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinin İtalya’daki galibi olmuştu.

Partinin, halk nezdindeki mevcut popülerliği, kamuoyu yoklamalarına göre yüzde 35'den fazla olduğu biliniyor.

Salvini, hem Senato'da hem de olası seçimler için, eski İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi başkanlığındaki Forza Italia ve Giorgia Meloni başkanlığındaki Fratelli Ditalia ile ittifak kurmak istiyor.

Sosyal paylaşım sitelerini aktif kullanan Salvini, sahilde mayoyla gezerken selfie çekiyor ve kendini ‘halk adamı” olarak tanıtıyor.

Sol eğilimli La Repubblica gazetesinde dün yer alan bir makalede, “Alıştığımız jeopolitik patlamak üzere. Vatandaşlar seyirci haline geldi. Selfielerin bir dönem değişiminin göstergesi olduğunun farkına varmadan sahada mayo giyen politikacıları alkışlıyor” ifadesi kullanıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya