Medya temsilcileriyle bir araya gelen Mekke Valisi: Rahman'ın misafirlerine hizmetten onur duyuyoruz

Medya temsilcileriyle bir araya gelen Mekke Valisi: Rahman'ın misafirlerine hizmetten onur duyuyoruz

Salı, 13 Ağustos, 2019 - 13:45
Londra/Şarku’l Avsat
Mekke Valisi ve Merkez Hac Komitesi Başkanı Prens Halid El Faysal, hacıların rahat etmesine yönelik yaptıkları her şey için Kral Selman bin Abdulaziz ile Veliaht Prens Muhammed bin Selman bin Abdulaziz’e teşekkür ve takdirlerini sundu.

Prens Halid, hac sezonunun bitmesinin ardından Mina'da bulunan ofisinde düzenlenen basın toplantısında, Rahman’ın misafirlerine hizmet etmekten dolayı onur duyduklarını söyleyerek, medya temsilcilerine bu ibadeti kutsal topraklardan tüm dünyaya aktarma çabaları için teşekkür etti.

Mekke Valisi, bu yıl hacı sayısının, yurt dışından 1 milyon 855 bin 27 ve yurt içinden 634 bin 379 olmak üzere 2 milyon 489 bin 406 olduğu bilgisini verdi.

Hac’da görevli kişi sayısına da değinen Prens Halid, güvenlik görevlisi, sağlık hizmetlisi ve gönüllüler de dahil olmak üzere toplam 350 bin kişinin hacılara hizmet ettiğini söyledi.

Konuşmasının ardından gazetecilerden gelen soruları kabul eden Prens Halid, Independent Türkçe Genel Koordinatörü Muhammed Zahid Gül’ün Mina’daki geliştirme planları hakkındaki soruya, Kral Selman, Veliaht Prens ve genel olarak Suudi hükümeti için en önemli şeyin hacılar ve umre ziyaretçilerine hizmet ile bu inanç yolculuğunu onlar için konforlu bir yolculuk haline getirmek olduğunu söyleyerek cevap verdi.

Mekke Valisi Prens Halid, sözlerinin devamında şu ifadeleri kullandı;

“Bu hac sezonunun hemen ardından, Mina'nın geliştirilmesine yönelik konut ve kampları içeren ilk modeli oluşturmaya başlayacağız. İnşallah gelecek yıl bu model hazır olacak. Kral Selman ve Veliaht Prens başkanlığındaki devletin, Mekke’nin akıllı şehir olması yönünde ısrarı var. Bu da inşallah önümüzdeki birkaç yıl içinde yapılacak.”

Prens Halid, gelecek hac mevsiminde hacı sayısının 15 milyon çıkma olasılığına ilişkin gelen bir soruya ise bu yıl Suudi Arabistanlı hacılar da dahil olmak 3 milyona yakın hacıya ulaşamadıklarını ve böylelikle gelecek yıl da 15 milyon hacı gelmesini beklemediğini söyleyerek cevap verdi.

Prens Halid, geçtiğimiz yıl Veliaht Prens başkanlığında Mekke ve Kutsal Mekanlar Kraliyet Kurulu kurulduğuna da dikkat çekti.

Söz konusu kurulun, yapılan çalışmalar sonrasında, kutsal mekanların özel geliştirme projelerinin ön çalışmaları konusunda görüş birliğine vardığını söyleyen Prens Halid,  teknik ve operasyonel çalışmaların başlatıldığını ve sonuçlandırılma aşamasında olduklarını aktardı.

Mekke Emiri, önümüzdeki yıllarda  nüfus bakımından en büyük Müslüman ülke olan Endonezya’dan gelen hacı kotasını artırma ihtimaline dair bir soru gelmesinin üzerine de şu yanıtı verdi;

“Her ülke için hacı kotası tespiti, tüm İslam ülkelerinin temsil edildiği ve ülkelerdeki Müslümanların nüfusuna göre belirli yüzdelerde hacı alma kararının alındığı bir İslami konferansta yapıldı. Bu nedenle, eğer o ülkede nüfus artarsa oran da artar.”

Haccın yalnızca ibadet amacı taşıdığına dikkat çeken Prens Halid, “Hac’da başka bir şey tartışılmaz.  Suudi Arabistan'ın bu topraklara ibadet etmek için gelen herhangi bir Müslüman hacıyla ülkesinin ekonomik, politik ve sosyal koşullarını onunla tartışma hakkı yoktur.  Bu her ülkeye, her millete özgüdür ve biz başkalarının işlerine karışmıyoruz. Bu ülkedeki ve bu kutsal topraklar üzerindeki sorumluluğumuz, hacıların, Yüce Allah’ın emrettiği şekilde huzur ve sükunet içinde ibadet etmesini sağlamaktır. Müslüman ülkelerde olanlara gelince, bu onlara kalmış ve biz buna karışmıyoruz. Suudi Arabistan, kutsal topraklar üzerindeki İslami buluşmayı vesile ederek, İslam ülkelerinin işlerine karışmaz ve bu kutsal topraklar sadece ibadet içindir” diye konuştu.

Mekke Valisi, Suudi Arabistan’ın hacı adaylarının kutsal topraklara yolculuğunu kolaylaştırmak amacıyla başlatılan Mekke Yolu Girişimi’nin tüm İslam ülkeleri tarafından uygulanması yönündeki istediğini de dile getirdi.

Bu yıl hac sezonunda görevli olan işçilerin yanı sıra gönüllü gençlerin rolüne değinen Prens Halid, “Özellikle gönüllüler olmak üzere haccın başarısına katkıda bulunan her Suudi vatandaşıyla gurur duyuyorum. Başta güvenlik güçleri olmak üzere hem devlet kadrosu içinde hem de gönüllüler olarak bize katkıda bulunan kardeşlerimizle gurur duyuyoruz” dedi.

Mekke Valisi Prens Halid El Faysal, ayrıca Suudi Arabistan'ın Rahman’ın misafirlerine hizmet etme çabalarını vurgulayan ve hacıların inanç yolculuğunu belgeleyen Mekke Emirliği Yeni Medya Ödülü'nü kazanan isimlere ödüllerini teslim etti.

Editörün Seçimi

Multimedya