​Bush’a benzerliği ile dikkat çeken hacı adayı

​Bush’a benzerliği ile dikkat çeken hacı adayı

Salı, 13 Ağustos, 2019 - 11:45
ABD’li profesör John Spicer ve eşi Şerife Sehrabi, dün, Mina’daydı
Mekke/Muhammed el-Ayiz
ABD’li Profesör John Spiser (87), ABD’nin eski Başkanı George Bush’a benzerliği ile dikkat çekiyor. Hac görevini yerine getirmek üzere kutsal topraklarda bulunan Spiser, Bush’a benzediğinin söylenmesi ya da Bush ailesinin bir ferdi olup olmadığının sorulmasını garip karşılamadığını dile getirdi.

ABD’deki Montana Üniversitesi’nde sosyoloji profesörü olan John Spicer, hac ibadeti için gittiği Mekke’de Şarku’l Avsat’a verdiği demeçte, “Artık buna alıştım. İnsanların şaşırmasını anlıyorum. Gençliğimden beri özellikle ABD dışına çıktığımda karşılaştığım bazı insanlardan ve aynı şekilde ailemden bu komik yorumu duyuyorum” ifadelerini kullandı.

‘Siz George Bush musunuz?’

ABD’nin Oregon eyaletinden gelen John, yüzündeki minik tebessümle, “Bakın, 87 yaşındayım ve hala aynı cümleleri duyuyorum. Ama bu sefer burada, Mekke'de ve ilk haccımda, özellikle ABD’li olmayan bazı hacı adayları bana yaklaşıp bir anda ‘Siz George Bush musunuz?’ diye soruyorlar” şeklinde konuştu.

İslam’a nasıl girdiğinin hikayesini anlatan John, buna neden olan Malezyalı eşi Şerife Sehrabi’yi tanıdığı için şanslı olduğunu belirtti. John, daha sonra eşi olan Şerife hanımla hem ABD’de hem de Malezya’da birlikte çalıştıkları sırada onun ahlakından ve İslam’ın öğretilerinden çok etkilendiğini ifade etti.

Sosyoloji alanındaki uzmanlığı sayesinde, tüm toplumları tanımlamaya istekli olan John, Suudi toplumu ve genel olarak Suudi Arabistan hakkında ise şunları söyledi;

“Suudi Arabistan ve ABD arasındaki ilişkinin, sosyal düzeyde dahi ne kadar önemli ve stratejik olduğunu biliyorum. İki taraf arasındaki hem enerji hem de bilim ihracatı ve ithalatı açısından edinilecek fiziksel çıkarlar, iki toplumun da inşasını etkileyecek ölçüdedir. ABD’nin bilgi kültürünü paylaşarak, ülkelerini daha ileriye taşıyan birçok Suudi tanıyoruz. Bununla birlikte Suudi Arabistan'da özellikle enerji sektöründe çok sayıda Amerikalı çalışıyor.”

Editörün Seçimi

Multimedya