İtalya'daki hükümet krizinde gözler Senato'da

İtalya'daki hükümet krizinde gözler Senato'da

Salı, 13 Ağustos, 2019 - 10:15
İtalya İçişleri Bakanı Matteo Salvini, Senato'da parti grup liderlerinin toplantısı sonrasında basına konuşuyor (EPA)
Roma/Şarku’l Avsat
İtalya’da koalisyon ortağı Lig Partisi lideri Matteo Salvini'nin hükümetten desteğini çekmesinin ardından, İtalya Senatosu’nun Başbakan Giuseppe Conte hakkında yapılacak güvenoyu tarihine bugün karar vermesi bekleniyor.

DPA’nın haberine göre Senato’daki parti grup liderlerinin çoğu güven oylamasının tarihi olarak 20 Ağustos’u önerdi, ancak görüş birliğine varılamadı.

Bir süredir fikir ayrılıkları yaşayan koalisyon hükümetinin ortakları 5 Yıldız Hareketi ile Lig Partisi, geçtiğimiz hafta Senato’da yapılan Torino-Lyon Yüksek Hızlı Tren Projesi'ne ilişkin oylamada farklı saflarda yer almıştı.

Lig Partisi lideri Salvini, koalisyon ortağı olan  5 Yıldız Hareketi ile farklılıklarının çok büyük olduğunu dile getirerek, hükümetten desteğini çekip, erken seçim çağrısında bulunmuştu.

4 Mart 2018'de yapılan genel seçimlerde en yüksek oyu alan iki parti, Salvini başkanlığındaki Lig Partisi ve Luigi Di Maio liderliğindeki 5 Yıldız Hareketi, 14 ay boyunca iktidarda kalmıştı.

Başbakan Giuseppe Conte başkanlığındaki hükümetin, oylamada güvenoyu alamaması halinde, Conte'nin Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella'ya istifasını sunması ve Cumhurbaşkanı'nın bir başka parti liderine hükümeti kurma teklifinde bulunması bekleniyor.

İtalya’da göçmenlik karşıtı duruşuyla bilinen Salvini liderliğindeki Lig Partisi, Mayıs ayında yapılan Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinin İtalya’daki galibi olmuştu.

Partinin, halk nezdindeki mevcut popülerliği, kamuoyu yoklamalarına göre yüzde 35'den fazla olduğu biliniyor. Bu nedenle, partinin diğer sağcı gruplarla yeni bir koalisyon kurması mümkün görünüyor.

Editörün Seçimi

Multimedya