​Bolton, İran, Brexit ve Huawei meselelerini görüşmek üzere İngiltere'de

​Bolton, İran, Brexit ve Huawei meselelerini görüşmek üzere İngiltere'de

Pazartesi, 12 Ağustos, 2019 - 09:00
ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton (AP)
Londra/Şarku’l Avsat
ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, İngiltere’nin İran’a karşı olan konumunu güçlendirme ve Çinli teknoloji devi Huawei şirketi ile tutumuna ilişkin görüşmeler gerçekleştirmek adına dün Londra’ya gitti.

İngiltere, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana ülke için en büyük dönüşüm olarak kabul edilen Ekim ayında, Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılmaya hazırlanıyor. Reuters haber ajansına göre, birçok diplomat, bu gelişmenin ardından Londra’nın giderek ABD’ye bağımlı olacağını düşünüyor.

İngiltere'nin içeride ve dışarıda çalkantılı süreç geçirdiği bir dönemde Bolton iki gün sürecek olan Londra ziyaretinde, Brexit konusuna odaklanırken, ABD Başkanı Donald Trump’ın eski İngiltere Başbakanı Theresa May ile arasındaki gerginlikten sonra Beyaz Saray’ın Boris Johnson başkanlığındaki yeni İngiliz kabinesi ile bağlarını güçlendirme çabası görülüyor.

Trump’ın İran ile olan nükleer anlaşmadan geri çekilmesinin ardından Washington yönetimi, Tahran üzerindeki zorlu  yaptırımları artırdı.

İngiltere, şimdiye dek 2015 yılında imzalanan Kapsamlı Ortak Eylem Planı'na (KOEP) uyma konusunda yükümlülüklerine bağlı kalırken, Hürmüz Boğazı’nda İngiliz bandıralı petrol tankerine el konulması Londra ile Tahran arasındaki ipleri kopma noktasına getirdi.

İngiltere Donanması, 4 Temmuz’da İran’a ait olan ve Suriye’ye petrol taşıyan petrol tankerine el koymuştu.

Editörün Seçimi

Multimedya