Cebel-i Lübnan krizi Avn-Hariri gerginliğine yol açtı

Cebel-i Lübnan krizi Avn-Hariri gerginliğine yol açtı

Pazar, 4 Ağustos, 2019 - 13:45
Hariri ve Avn (el-Vataniyye)
Beyrut/Muhammed Şakir
Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Cebel-i Lübnan krizini bitirmek için Başbakan Saad Hariri’ye Bakanlar Kurulu’nu toplamaya davet etti. Kulislerde bu davetin Avn ve Hariri arasında gerginliğe sebebp olduğunu konuşuluyor.

Cumhurbaşkanı, Cebel-i Lübnan krizinin güvenlik ve siyasi etkilerini azaltmak için Başbakan’dan Bakanlar Kurulu’nu toplanmasını isterken Genel Güvenlik Müdürü Tuğgeneral Abbas İbrahim de ülkeyi bölünmeye sürükleyecek ve krizi arttıracak bir çıkmaza girmemek için Askeri Mahkeme’ye taşınan Cebel-i Lübnan davası için bir girişim başlattı.

Hariri, (Sünni) Müstakbel Hareketi’nin tabanının isteğinin aksine taahhüt edilen uzlaşının devamlığını sağlamak için Avn ile anlaşmaya her zaman istekli gibi görünürken, Avn ve Hariri arasındaki gerginliğin süreceğine ve ülkenin bir hükümet krizine girme hususunda kontrolünün zorlaşacağına dair endişeler de arttı.

Hariri, zorluklarla kurulan hükümetin dağılmasının yaratacağı büyük krizin faturasını kimsenin ödeyemeyecek olmasından dolayı Avn ile    anlaşmazlık yaşamamaya çalışıyor.

Bunun yanı sıra Başbakan, bir yandan Cumhurbaşkanıyla olan ilişkisini, diğer yandan da hala zor bir aşamadan geçen (Maruni Hristiyan) Özgür Yurtsever Hareketi (ÖYH) Genel Başkanı Cibran Basil ile olan ilişkisini ayırt etme hususunda istekli.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Avn, Başbakan’dan Bakanlar Kurulu’nu “ülkenin şikayet ettiği hususlar dolayısıyla” toplamasını istedi. Kaynakların Şarku’l Avsat’a aktardığına göre Avn, Cebel-i Lübnan olaylarından bu yana dikkatli bir mekik diplomasisi takip etti.

Aynı kaynaklara göre Hariri, özellikle de bütçenin kabulünden sonra hükümet faaliyetlerinin aksaması için uğraşan herkese karşı mücadele ediyor.

Bu nedenle Hariri, Avn’ın Bakanlar Kurulu’nu toplama talebine itiraz etmiyor. Cumhurbaşkanı ayrıca, Hariri’den, anayasanın 53. maddesinde öngörüldüğü üzere istisnai ve acil durumlarda hükümeti toplanmaya çağırma hakkına sahip, ancak aynı maddenin 12. fıkrasında belirtildiği gibi Başbakan ile uzlaşı sağması gerekiyor.

Editörün Seçimi

Multimedya