​Kendisi küçük, etkisi büyük; sarımsak

​Kendisi küçük, etkisi büyük; sarımsak

Cumartesi, 3 Ağustos, 2019 - 07:00
Dr. Mustafa Eraslan
Fitoterapi Uzmanı
Sarımsak (Allium sativum) Nergisgiller ailesinden bir bitkidir. Anavatanının Orta Asya olduğu düşünülmektedir.

Bu değerli bitki yüzyıllardır şifa niyetiyle kullanılmıştır. Sarımsağın yaygın olarak soğan (baş) kısmı kullanılır ancak taze sarımsağın yaprak gövde kısmı da rahatlıkla kullanılabilir.

Ülkemizde en değerli ve güzel sarımsak Kastamonu'nun Taşköprü ilçesinde yetişmektedir.

Sarımsak hem kokusu hem de keskin aroması ile kimileri tarafından çok sevilirken, bazı insanlar tarafından ise dayanılmaz olarak görülmektedir. Sarımsağın bu kokusu içeriğindeki sülfür bileşiklerinden gelmektedir.

Sarımsak özellikle kalp ve damar hastalıklarında koruyucu ve tedaviye yardımcı olarak kullanılmaktadır. Düzenli sarımsak tüketimi kötü kolesterolü düzenleme ve düşürmede etkili olabilir. Bu da kalp damar sağlığını korumaya önemli bir katkı demektir.

Sarımsak hipertansiyonda da kullanılabilecek gıdalardandır. Hipertansif hastalarda yapılan klinik çalışmalarda düzenli sarımsak tüketiminin kan basıncını azalttığı gösterilmiştir. 

Sarımsağın kolesterol ve tansiyon üzerine bu kadar etkili olması sebebiyle kalp ve damar hastalıklarında kullanılabilecek ürünlerden biri olarak görülmektedir. 

Ancak bu hasta gruplarında içilen ilaçlarla sarımsak etkileşime girebilir. Sarımsak özellikle kan sulandırıcı ilaçlar ile birlikte kullanıldığında kanamaya yatkınlığı arttırabilir.

Sarımsak tek başına kullanıldığında da kan sulandırıcı özelliği mevcuttur. Bu sebeple ameliyat öncesi en az bir hafta sarımsak tüketiminin kısıtlanması gerekir.

Peki sarımsağı nasıl tüketelim?

Sarımsağın içeriğindeki alliin maddesi ezildiğinde aktifleşerek allisin'e dönüşmektedir. Bu sebeple sarımsağın mutlaka çiğnenmesi ya da havanda ezilerek tüketilmesi gerekmektedir. Sarımsağı bütün olarak yutmak aynı etkiyi sağlamayacaktır.

Sağlıklı günler dilerim.

DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya