Esed’den ‘Rus kahramanlara’ övgü, Putin’den ‘desteğe devam’ sözü

Esed’den ‘Rus kahramanlara’ övgü, Putin’den ‘desteğe devam’ sözü

Pazartesi, 22 Temmuz, 2019 - 08:30
Suriye’nin güneyindeki Dera şehrindeki bir kontrol noktası - 2018 (AP)
Şam/Şarku’l Avsat
Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün birbirlerine “Suriye Arap Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 75’inci yıl dönümü vesilesiyle” tebrik telgrafı gönderdi. Suriye Arap Haber Ajansı’nın (SANA) aktardığı bilgilere göre Esed telgrafında, “Suriye’de terörle mücadeleye etkili bir şekilde katkıda bulunan Rus kahramanların cesaretine ve mertliklerine” övgüde bulundu.

Telgrafında Rusya ile ülkesi arasındaki ilişkilerden duyduğu memnuniyeti dile getiren Esed, “Rusya Federasyonu ile ilişkimizden her zaman emin olduk. Çünkü güçlü temellere dayanıyor” ifadelerini kullandı. Esed, Rusya Devlet Başkanı Putin’e gönderdiği telgrafta Rusya ve Suriye arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulmasının 75’inci yıl dönümünü tebrik ederek Suriye tarafının “iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendirmeye ve ilerletmeye istekli olduğunun” altını çizdi.

Suriye Devlet Başkanlığı tarafından pazar sabahı yayınlanan mesajda da Esed’in Putin’e Rusya’nın Suriye’deki rolüne teşekkür eden bir mesaj gönderdiği bilgisi verildi. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Esed, Suriye topraklarında terörle mücadeleye etkili bir şekilde katkıda bulunan Rus kahramanların cesaretine ve mertliğine övgüde bulunuyor ve Rusya'nın uluslararası platformlarda Suriye’nin yanındaki duruşunu takdir ediyor.”

Rusya Devlet Başkanı Putin de Esed’i tebrik ederek Suriye topraklarındaki terör güçlerini ortak çabalar sayesinde tamamen yenilgiye uğratacaklarından emin olduğunu belirtti. Rusya ve Suriye arasındaki ilişkilerin gelişmesinin her iki tarafın ortak çıkarlarına hizmet ettiğini vurgulayan Putin, bunun bölgesel ve uluslararası düzeylerde barış ve istikrarın daha da güçlendirdiğinin altını çizdi.

Rusya’nın Suriye hükümetine egemenlik ve toprak bütünlüğünün korunmasında, ulusal güvenliğin ve kriz sonrası yeniden yapılanmanın sağlanmasında yardım etmeye ve halkına destek vermeye devam edeceğini belirten Putin, geçtiğimiz 10 yılda ikili iş birliğinde önemli bir deneyim kazanıldığına ve bugün Rusya ile Suriye'nin uluslararası terör örgütleri ve radikalizme karşı mücadelede müttefik olduğuna dikkat çekti.

Rusya Hava Kuvvetleri, Suriye güçleriyle birlikte ilk kez Eylül 2015'in sonunda Halep’teki muhalif gruplara karşı koymak için Suriye’ye girdi. Ardından da rejim güçlerinin yanında Suriye’deki tüm cephelerde yer aldılar.

Suriye Meclisi Sekreteri Halid Ubud, ülkenin güneyindeki Dera şehrinde Suriye rejim güçleri ve Rus devriye güçlerinin bilinmeyen taraflarca el yapımı patlayıcılarla gerçekleşen saldırılarda hedef alındığını açıkladı. Dün Suriye rejimine yakın Lübnan merkezli televizyon kanalı al-Mayadeen’e demeç veren Ubud, Dera’daki bombalı saldırılarda yalnızca Suriye rejim güçlerinin değil aynı zamanda Rus devriye birliklerinin ve sivillerin de hedef alındığını, bununla birlikte binlerce hektarlık buğday tarlasının da yakıldığını söyledi. Dera’da Rus güçlerini hedef alan saldırıların bir kısmının açıklanmadığına dikkati çeken Ubud, bu saldırıların Ruslara “önemli mesajlar ilettiğini ve sonuçlarını ciddiye aldıklarını” belirtti.

Saldırılardan “halen Askeri Operasyon Merkezi'ne (MOC) bağlı, Ürdün ve İsrail istihbaratından gelen hücreler” olarak nitelendirdiği grupları suçlayan Suriye Meclisi Sekreteri, bu grupların “silahlı yapılarını halen koruduklarını, devletle anlık bir uzlaşıya sahip olduklarını ve durumu ateşkes olarak değerlendirdiklerini” belirtti. Bu saldırıların devam etmesinin tam bir yıldır gerçek çözümler ortaya koyma çabalarının önündeki ciddi zorluklar olarak niteleyen Ubud, “İstikrara zarar verme girişimlerinde bulunmak için sağlam bir plan uygulanıyor” dedi.

Rusya’nın Dera’daki rolünü de eleştiren Suriye Meclisi Sekreteri, Rusların özellikle yerel halktan oldukları için silahsızlandırılmayan bazı silahlı gruplara dost muamelesinde bulunmasının saldırıların önünü açmasının yanı sıra istikrar ve güvenliği de tehlikeye soktuğunu belirtti. Rusların Dera'da mahremiyete dikkat ettiklerinin altını çizen Ubud, “Devletin yetkisi dışında herhangi bir silah kalmamalı” diye konuştu.

Şarku'l Avsat'ın edindiği bilgilere göre Dera’nın batı kırsalındaki Nuva kentinde Cumartesi günü el yapımı bir patlayıcı cihazla hedef alınan aracındaki patlamanın ardından ağır yaralı olarak kurtulan “Ebu Haydar” lakaplı Suriye Askeri İstihbarat Şubesi'nin birinci yardımcısı öldü. Bu, aylar önce başlayan ve geçen hafta doruğa çıkan bir dizi bombalı saldırıdan yalnızca biri. Daha önce de Yaduda-Dera Yolu üzerinde rejim güçlerini taşıyan otobüsün hedef alındığı bombalı saldırıda 5 subay ve 10 asker ölmüştü. Yine Dera kırsalındaki Busra el-Harir’in doğusunda hedef alınan bir otomobilde de albay rütbesinde bir subay bombalı saldırı sonucu ölmüştü.

Editörün Seçimi

Multimedya