ABD’nin gizli bilgilerini çalan eski NSA çalışanına hapis cezası

ABD’nin gizli bilgilerini çalan eski NSA çalışanına hapis cezası

Cumartesi, 20 Temmuz, 2019 - 15:30
ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı'nın (CIA) logosu (Arşiv- Reuters)
Washington/Şarku’l Avsat
ABD yargısından bugün yapılan açıklamada, Merkezi İstihbarat Teşkilatı’ndan (CIA) 20 yıl boyunca gizli savunma ve istihbarat bilgileri çalan eski bir CIA çalışanının 9 yıl hapis cezasına çarptırıldığı duyuruldu. Kararın alındığı mahkeme, çalınan bilgilerin kime sızdırıldığının tespit edilemediğini bildirdi.

ABD Adalet Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Maryland eyaletindeki ABD Bölge Mahkemesi Hakimi Richard Bennett’in, 54 yaşındaki Harold T. Martin’in ulusal savunma bilgilerinin kasıtlı olarak saklaması nedeniyle suçlu bulunduğunu belirtti. Martin’in aldığı 9 yıl hapis, ardından da 3 yıl da denetimli serbestlik cezası aldığını aktardı.

1996 yılında göreve başlayan Martin, Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA), CIA, Uzay Kuvvetleri Komutanlığı, ABD Siber Komutanlığı ve ABD Ulusal Keşif Ofisi’nden bilgi çalmakla suçlanıyor.

Martin, 2014 yılında özellikle istihbarat teknikleri ve dış istihbarata yönelik düzenlenen NSA raporlarını çalmakla suçlanıyor.

İddianameye göre çalınan belgeler arasında NSA'nın istihbarat toplama için kullandığı kılavuz ve günlük operasyonlarla ilgili detayları içeren 2007 yılına ait dosyalar da var.

Başsavcı John Demers yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Martin, ABD halkına saygı ve güven göstermek yerine bu güveni ihlal etti ve ulusumuzun güvenliğini tehlikeye attı. Martin bu yasa dışı eylemlerinden sorumlu tutulacak.”

Savcılar Martin’in ABD düşmanlarına yüksek derecede gizli bilgiler sızdırmış olabileceğini belirtti. Açıklamada Martin’in başta Rusya olmak üzere çeşitli ülkelerden kişilerle iletişime geçtiği fakat bilgileri sızdırdığına dair herhangi bir delilin bulunmadığı kaydedildi.

Martin’in 1993-2016 yılları arasında en az 7 kurumda çalıştığı belirtiliyor. Martin, 2016 yılında gözaltına alındığında Booz Allen Hamilton şirketi için çalışıyordu.

Booz Allen Hamilton,  2006 yılında Edward Snowden’ı CIA’ye almıştı. 2013 yılında NSA’da çalışmaya başlayan Snowden, NSA ve Federal Soruşturma Ofisi (FBI) tarafından telefon dinlemek ve internet kullanıcılarını takip etmek için kullanılan PRISM (Prizma) adlı programı kamuya sızdırmıştı. Ayrıca NSA’nın vatandaşların özel hayatlarının gizliliğini yasal olmayan yollarla, gizlice ihlal ettiği bilgisini de medyaya vermişti. 

Savcılar, FBI memurlarının Martin'in Maryland eyaletinin Baltimore şehrindeki evine baskın düzenlediğinde 50 terabaytlık belge ve elektronik dosyalar buldu.

Editörün Seçimi

Multimedya