Irak'ta Haşdi Şabi kampına İHA saldırısı

Irak'ta Haşdi Şabi kampına İHA saldırısı

Cumartesi, 20 Temmuz, 2019 - 08:00
Amirli nahiyesindeki Haşdi Şabi askeri kampındaki yangın anı sosyal medya hesaplarından paylaşıldı (Şarku’l Avsat)
Fadıl Nişemi/Bağdat
Irak’ın Selahaddin ilinde düzenlenen kaynağı belirsiz hava saldırısında, Haşdi Şabi askeri kampının hedef alındığı bildirildi.

Irak Başbakanlığı’na bağlı Güvenlik Medya Ağı tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Salahaddin'in Amirli nahiyesinde Haşdi Şabi 16. Tugayı'na bağlı Şehitler Kampı’na gece yarısından sonra kaynağı belirsiz İHA saldırısı düzenlendi. Saldırıda iki kişi yaralandı” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada saldırıya ilişkin başka detay verilmedi.

Salahaddin İl Emniyeti’nden Albay Muhammed Halil el-Bazi, DPA’ya yaptığı açıklamada, “Saldırıda iki İranlı askeri danışman da dâhil olmak üzere 5 kişi yaralandı” dedi.

Şarku’l Avsat’a konuşan üst düzey bir güvenlik kaynağı, saldırının ABD tarafından gerçekleştirildiği iddiasını uzak bir ihtimal olarak değerlendirdiğini belirterek, “Saldırı, Haşdi Şabi gruplarının Özel Kuvvetler Komutanlığı birlikleri tarafından yürütülen operasyonlara uymaması sonucu geldi” ifadelerini kullandı.

İsminin açıklanmasını istemeyen kaynak, saldırının gerçekleştiği sırada ABD’ye ait İHA’ların Vadi El Şay bölgesinde DEAŞ yuvalarını bombaladığını ve baskında örgüte bağlı üst düzey 3 komutanın etkisiz hale getirildiğini söyledi.

Kaynak, “Güvenlik Medya Ağı’nın açıklamasını göz önüne alırsak şayet, ABD İHA’ları hava saldırısını bombalarla yapar, el bombasıyla değil” diye konuştu.

Kaynak, “Haşdi Şabi kampının bulunduğu bölge, Bedir Örgütü üyesi Türkmen Milletvekili Mehdi Taki el-Amirli’nin denetiminde. Ayrıca Hizbullah Tugayları’nın yanı sıra Selahaddin ilindeki Sabah eş-Şamarri aşiretinin güçleri yine bu bölgede bulunuyor. Irak seması, Kerkük bitişiğindeki bölgeler ve Hamrin dağı, ABD savaş uçakları ve İHA’ları için sürekli bir gözlem merkezidir. Bu gözlem merkezi, genellikle DEAŞ unsurlarından geldiği düşünülen saldırıların önlenmesi için kullanılır” diye konuştu.

Kaynak, bölgede İranlı danışmanların ihtimal dahilinde olduğuna dikkati çekerek, “Kasım Süleymani’nin yardımcısı İkbal Bur, bölgede büyük oranda nüfuz sahibi. Bu bölgedeki Haşdi Şabi güçlerine danışmanlık hizmetini de o veriyor. Bur, genellikle IKBY’nin Süleymaniye kenti üzerinden Irak’a giriyor. Süleymaniye’de de bir karargâhı var” dedi.

Ancak Bur’un saldırı esnasında kampta olmasını uzak bir ihtimal olarak değerlendiren kaynak, “Bur, bugünlerde annesinin taziyesi için Tahran’a gitmişti. Gidenler arasında başta Bedir Örgütü lideri Hadi el-Amiri ve üst düzey parti yöneticileri de bulunuyor” ifadelerini kullandı.

Irak'taki Arap Aşiretleri Konseyi Başkanı Şeyh Sair el-Beyati de kampta, Hizbullah ve Devrim Muhafızı unsularının yanı sıra İran’dan yakın tarihte getirilen balistik füzelerin olduğunu söyledi.

El-Beyati, basın açıklamasında, “Kamptaki hayati tesisleri hedef alan saldırıda çok sayıda Hizbullah ve Devrim Muhafızı unsuru öldü” dedi.

Irak Siyasi Düşünce Merkezi Başkanı İhsan eş- Şamarri, Tel Aviv’den daha önce yapılan tehditler göz önüne alındığında, saldırının İsrail tarafından gerçekleştirilmiş olabileceği ihtimalini dile getirdi.

Şarku’l Avsat’a konuşan Şamarri, “Eğer İsrailli yetkililerin daha önceki açıklamalarını ve Haşdi Şabi’yi vurma yönündeki tehditlerini göz önüne alırsak saldırının İsrail tarafından gerçekleştirilmiş olmasının ihtimal dâhilinde olduğunu söyleyebiliriz. Elbette bu sadece bir analiz. İsrail, Salahaddin ile kendi arasındaki mesafeyi sahip olduğu gelişmiş teknoloji ve Suriye’deki ajanları yoluyla aşmış olabilir” dedi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Amerikan güçlerinin saldırıya karıştığı iddiasını yalanlandı.

Öte yandan önceki gün Irak Ulusal Güvenlik Meclisi, Başbakan Adil Abdulmehdi başkanlığında toplandı. Toplantı sırasında Haşdi Şabi kampını hedef alan saldırının gündeme gelmediğine dikkat çeken gözlemciler, toplantıda DEAŞ’tan kurtarılan bölgelerde memur maaşları ve Irak’ta siber güvenlik konusunun görüşüldüğüne belirttiler. Ulusal Güvenlik Meclisi’nin açıklamasında, “Bu bölgelerdeki (DEAŞ’tan kurtarılan bölgelere işaretle) memur maaşlarının ödenmesinde başarı oranı yüzde 97’ye ulaştı” denildi.

Editörün Seçimi

Multimedya