Askeri Geçiş Konseyi, dokunulmazlıklar konusunda yeşil ışık yaktı

Askeri Geçiş Konseyi, dokunulmazlıklar konusunda yeşil ışık yaktı

Cumartesi, 20 Temmuz, 2019 - 07:15
Devrim şehitlerini anmak üzere başkent Hartum’daki Yeşil Meydan’da toplanan Sudanlı protestocular (AFP)
Hartum/Muhammed Emin Yasin
Sudan Askeri Geçiş Konseyi (AGK), Anayasa Deklarasyonu taslağında yer alan ‘dokunulmazlık’ kaydının mutlak olmadığını, ayrıca 3 yıl ve 3 ay sürecek geçiş döneminin sona ermesiyle birlikte ordunun da siyasi rolünün sona ereceğini bildirdi.

Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri (ÖDBG) bileşenlerinden olan Ulusal Uzlaşı Güçleri içerisindeki sol partiler, geçen çarşamba günü Askeri Geçiş Konseyi ile imzalanan siyasi anlaşmayı kabul etmeme yönündeki katı tutumlarından geri adım attı. Sadece usule ilişkin çekincelerinin bulunduğunu dile getiren söz konusu partiler, anlaşmanın koalisyon içerisindeki bütün blokların izni olmaksızın ve uzlaşı sağlanmaksızın imzalandığını belirttiler.

AGK Başkanı Abdülfettah el-Burhan yaptığı açıklamada dokunulmazlıkların mutlak olmadığını ifade ederek siyasi anlaşma metninin, iktidar organlarına ilişkin genel bir çerçeve dahilinde imzalandığını ve geçiş döneminde tabi olunacak anayasal belgeyi oluşturduğunu kaydetti.

AGK ve ÖDBG, geçen çarşamba günü iktidar yapılarını ve taraflar arasındaki yetki paylaşımını tanımlayan bir siyasi anlaşma imzaladılar. Anlaşma ÖDBG içerisinden bazı grupların çekinceleri ve itirazları ile karşı karşıya kaldı.

AGK Başkanı el-Burhan BBC’ye verdiği röportajda, Anayasa Deklarasyonu’nda yer alan meselelerin daha önce tartışıldığını ve bu konuların çoğunda hemfikir olunduğunu dile getirerek Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri ile anlaşmanın imzalanması sürecinin hızlı bir şekilde gerçekleşmesini beklediğini söyledi. Burhan, Anayasa Deklarasyonu taslağında yer alan ‘dokunulmazlıklara’ ilişkin de bilgi verdi. Bunun AGK ve ÖDBG arasında ortaklaşa kurulan hukuk komiteleri tarafından düzenlendiğini belirtti. Herkesin geçiş dönemi sırasında bağımsız ve ulusal bir teknokratlar hükümeti kurulması konusunda hemfikir olduğunu ifade eden el-Burhan, yasama meclisinin oluşumu ve meclisin kurulması konularının geçiş döneminin başından itibaren üç ay ertelenmesi konusundaki çekincelerini dile getirdi.

AGK ve ÖDBG’nin rejime ilişkin çekinceleri olmasına rağmen geçiş döneminde parlamenter yönetim üzerinde aynı görüşe sahip olduklarını belirten el-Burhan “Askeri darbelere karşı sağlam ve herkes tarafından kabul edilen bir hükümet kurmak istiyoruz” ifadesini kullandı.

Protestolara sırasında meydana gelen cinayetlerle ilgili kurulacak bağımsız soruşturma komisyonuna ilişkin tartışmalara da değinen el-Burhan, bu meselenin başsavcılığın sorumluluğunda olduğunu ve egemenlik konseyi veya yürütme erkine tabi olmadığını dile getirdi.

AGK Başkanı el-Burhan ayrıca suça karıştığı tespit edilen herkesten hesap sorulacağını vurgulayarak 11 Nisan'dan bu yana gerçekleşen tüm olaylarla ilgili soruşturmaların başlatıldığı bilgisini verdi.

ÖDBG bileşenlerinden olan Ulusal Uzlaşı Güçleri içerisindeki sol partiler geçen çarşamba günü, Askeri Geçiş Konseyi ile imzalanan siyasi anlaşmayı kabul etmeme yönündeki katı tutumlarından geri adım atarak sadece usule ilişkin birtakım çekincelerinin bulunduğunu bildirdiler. Söz konusu partiler, anlaşmanın, koalisyon içerisinde yer alan bütün blokların izni olmaksızın ve uzlaşı sağlanmaksızın imzalandığına dikkat çektiler.

Dün Sudan Merkezi Doktorlar Komitesi tarafından yayınlanan basın bülteninde, aralık ayında patlak veren protestoların başlangıcından bu yana 246 kişinin öldüğü ve 1353 kişinin de yaralandığı kaydedildi. Sağlık kuruluşları tarafından yapılan açıklamalarda da altı aydan daha fazla bir süredir devam eden iş grevinin kaldırıldığı duyuruldu.

Editörün Seçimi

Multimedya