SOHR: İdlib Kırsalı ve Hama'daki saldırılarda 81 günde 616 sivil hayatını kaybetti

SOHR: İdlib Kırsalı ve Hama'daki saldırılarda 81 günde 616 sivil hayatını kaybetti

Cumartesi, 20 Temmuz, 2019 - 13:45
Sivil Savunma ekipleri, İdlib kırsalındaki hava saldırılarından sonra hayatta kalanları arıyor (AFP-Arşiv)
Londra/Şarku’l Avsat
Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), rejim ve Rusya tarafından ülkenin kuzeybatısında yer alan İdlib’teki Gerginliği Azaltma Bölgesi ve Hama’ya düzenlenen şiddetli operasyonların 81. gününe girdiğini açıkladı.

SOHR tarafından aktarılan bilgilere göre Nisan ayında operasyonların başlamasından bu yana 153’ü çocuk ve 122’si kadın olmak üzere 616 sivil hayatını kaybetti. Aynı dönemde, Rusya ile rejimin hava ve kara saldırılarında muhalif grupların saflarından 692, yaşanan çatışma ve muhaliflerce düzenlenen patlamalarda ise rejim ve ona bağlı silahlı gruplardan 904 unsur öldü.

SOHR, Rusya’nın ve ‘Kaplan’ lakaplı Suhey el-Hasan komutasındaki güçlerin, rejime verdiği sınırsız desteğe rağmen operasyonun başarısız olduğunu ifade etti.

Rejim güçlerine ait savaş uçakları ve helikopterlerinin yanında Rus savaş uçaklarının katıldığı operasyonda yaklaşık 58 bin saldırı düzenlendiği, ancak rejimin Hama ve İdlib kırsalındaki 20 alan dışında ilerleme kaydedemediğine dikkat çekti.

Rejim ve müttefiği Rusya’nın söz konusu operasyonları, yaklaşık 500 bin Suriyeli sivilin evlerini terk etmesine neden oldu.

SOHR’un aktardığı bilgilere göre rejim ve Rusya’nın hava saldırıları 19 hastane ve sağlık merkezinin yıkılmasına yol açtı.

Öte yandan Suriye-Türkiye sınırında, Fırat’ın doğusu içerisinde kalan bölgeler, Türk tarafındaki askeri takviyelerin ortasında, nispeten sakindi. Söz konusu bölgede, ABD’ye ait keşif uçakları her gün tur atıyor.

Editörün Seçimi

Multimedya