Güney Koreli bir adam Japonya’nın Seul Büyükelçiliği önünde kendini yaktı

Güney Koreli bir adam Japonya’nın Seul Büyükelçiliği önünde kendini yaktı

Cuma, 19 Temmuz, 2019 - 09:15
Japonya'nın Seul Büyükelçiliği önünde bekleyen polisler (AFP)
Seul/Şarku’l Avsat
Güney Kore vatandaşı yaşlı bir adam, Japonya’nın Seul Büyükelçiliği önünde kendini ateşe verdi. Hastaneye kaldırılan 78 yaşındaki adam, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Polis tarafından yapılan açıklamada, adamın, Tokyo Büyükelçiliği önünde park ettiği otomobilinin içinde kendisini ateşe verdiği belirtildi.

Yetkililer, söz konusu aracın içerisinde gaz bidonları bulunduğunu belirtti.

Yerel medyada yer alan haberlerde, kendisini ateşe veren Güney Kore vatandaşı adamın kayınpederinin, 2. Dünya Savaşı sırasında Japonya tarafından zorla çalıştırılan işçiler arasında oluduğu bilgisi verildi.

Söz konusu olay, 2. Dünya Savaşı sırasında bir Japon şirketi için çalışmaya zorlandıklarını söyleyen Güney Korelilerin tazminat talepleri nedeniyle iki ülke arasında diplomatik gerginlik yaşanmasının ardından geldi.

Japonya, geçtiğimiz ay Samsung Electronics gibi Güney Koreli teknoloji devlerini kapsayacak şekilde, ileri teknoloji ürünleri üzerindeki ihracat kontrollerini sıkılaştırma kararı almıştı.

Tokyo hükümeti tarafından yapılan açıklamada, yüksek teknolojili malzemeleri içeren ihracat kısıtlamalarının nedeninin, Seul ile ilişkilerde yaşanan güven eksikliği olduğu ifade edilerek, Güney Kore, Japonya’dan hassas malzemelerin ihracatı ile doğru şekilde ilgilenmemekle suçlandı.

Ancak Seul, Tokyo’nun bu hamlesinin, Güney Kore Yüksek Mahkemesi’nin bazı Japon şirketlerini zorla çalıştırdıkları Güney Koreli işçilere tazminat ödemeye mahkum etme kararına tepki olduğuna işaret etti.

Japonya, bugün ise Güney Kore’nin anlaşmazlığı çözmek için tahkim komitesine katılmayı reddetmesini protesto etmek üzere Güney Kore’nin Tokyo Büyükelçisi’ni çağırdı.

Seul’e Tokyo’nun üç uluslu bir komite kurma isteğine yanıt vermesi için Perşembe (dün) gece yarısına kadar mühlet vermişti.

Güney Kore Cumhurbaşkanlığı ise resmi Twitter hesabı üzerinden, Japonya'nın 2. Dünya Savaşı sırasındaki vahşetini kınadı.

Japonya, tazminat konusunun 1965 yılında imzalanan bir anlaşmayla çözüldüğünü ve 2. Dünya Savaşı'ndan sonra iki ülke arasında diplomatik ilişkiler kurulduğunu belirtiyor.

Editörün Seçimi

Multimedya