Yemen'de Husi milisler arasında anlaşmazlık

Yemen'de Husi milisler arasında anlaşmazlık

Perşembe, 18 Temmuz, 2019 - 20:15
Sana (AP)
Sana/Şarku’l Avsat
Yemen’de Husi milis liderleri arasındaki anlaşmazlık artarak devam ediyor. Sahada yaşanan olaylara göre söz konusu anlaşmazlık, öncekilerden daha sert bir hal aldı.

Şarku’l Avsat’a açıklamalarda bulunan kaynaklar, Husi çekişmesinin, Sana ve diğer bölgelerde yeni bir şekil almaya başladığını belirtti. Husilerin saflarında açıkça ortaya çıkan çatışmaların çoğunun, yasadışı olarak toplanan fonlarla, liderlerin çıkarlarının kesişmesi, hedeflerin birbirlerine zıt düşmesinden dolayı yaşandığı ifade edildi.

Kaynaklar, Husiler içindeki çatışmanın, açıkça görülmeye başladığını, aralarında tasfiye, suikast ve tutuklama faaliyetlerinin yaşandığını ve bu durumun ise hareketin içyapısının zayıflığını ve kırılganlığını gösterdiğini vurguladı.

Sana’daki Husi liderler arasındaki anlaşmazlık çemberinin daha da genişlemesi ve diğer bölgelere de sıçraması bekleniyor.

Geçtiğimiz günlerde milislerin kontrolü altındaki birçok şehir, Husi liderler arasında bir iç çatışma dalgasına tanık oldu. Başkent Sana ve kırsal bölgelerinde, Husiler arasındaki son iç çatışma döngüsünden bir gün sonra kabile kaynaklarına göre durum, belirtilenlerden de farklı bir hal aldı. Son zamanlarda Sana ve Saada arasındaki son çekişmeler, Saada’da Husi liderlerin nüfuzu, egemenliği ve kontrolü dolayısıyla aralarında öfkeli bir çatışmaya yol açtı.

Kaynaklar, Saada’nın grup liderlerinin akrabalarına diğer liderlere duyulmayan şekilde tam bir güven duyması dolayısıyla, Sana’daki milisleri destekleyen kabile liderleri arasında büyük bir kızgınlığın baş gösterdiğini belirtti.

Kabile kaynaklarının Şarku’l Avsat’a aktardığına göre Sana’daki el-Haymah, Bani Matar, Hamdan, Sanhan ve Bilad el-Rus kasabalarında 3 gün önce milislere yakın kabile şeyhleri arasında sözlü tartışmalar meydana geldi.

Kaynaklar, Sana’da yapılan bir görüşme sırasında Hamdanlı bir şeyhin, Saadalı bir Husi lidere, “Saada sahipleri, bize büyüklenmeyin. Sana’nın oğullarını ve kabilelerini küçümsemeyin. Savaşı körükleyen sizsiniz. Ama sorumluluğu biz üstleniyoruz. Daha önceki savaşlarda, cephelere destekler sağladık” dediğini vurguladı.

Kaynaklara göre kabile şeyhi, diğer şeyhlerin de desteğiyle, Husi liderlere karşı Saada milislerine cephelerden kaçma, Yemenlileri ve devlet kurumlarını soyma başta olmak üzere çeşitli suçlamalar yöneltti.

Darbeci milisler arasındaki çekişmelerin yoğunlaşması ve hızlı şekilde grubun kontrolündeki diğer alanlara genişlemesi sonucunda milisler, birçok cephede askeri kayıplar verdi. Çok sayıda kabile de milislere daha fazla destek sağlamayı reddetti.

Öte yandan Amran ili, bu çatışmaya uzak kalırken, yerel bir kaynak, geçtiğimiz Salı günü  yaşlı bir kabile şeyhinin cesedinin bulunduğunu açıkladı.

İsminin açıklanmasını istemeyen yerel yetkili, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Husi liderleriyle Amran’daki gruba bağlı liderler ve Saada’dan gelen Husi liderler arasında çeşitli çatışmaların yaşandığına dikkati çekti.

Diğer taraftan Sana’da olaylara yakın kaynaklar, milislere bağlı koruyucu güçlerin, bu ayın başından itibaren ihanet suçlamasıyla çok sayıda lideri ve denetçiyi gözaltına aldığını belirtti.

Yerel medya organlarının milislere yakın kaynaklardan aktardığına göre koruyucu güçler, bir aydan fazla bir süredir Sana, Zamar, İb, Hacca ve Amran bölgelerinde 75 Husi lideri, denetçiyi ve subayı evlerine baskın yaptıktan sonra gözaltına alarak, kendilerine ait özel bir cezaevine hapsetti.

Editörün Seçimi

Multimedya