Tahran'da tutuklu bulunan İran asıllı İngiliz vatandaşı hastaneye kaldırıldı

Tahran'da tutuklu bulunan İran asıllı İngiliz vatandaşı hastaneye kaldırıldı

Perşembe, 18 Temmuz, 2019 - 15:15
Richard Ratcliffe, geçtiğimiz ay Londra'da İran Büyükelçiliği önünde Tahran'da tutuklu bulunan eşi Nazenin’e destek için oturma eylemi yaparken (EPA)
Londra-Paris/Şarku'l Avsat
Tahran’da casusluk suçlamasıyla tutuklu bulunan İran asıllı İngiliz vatandaşı yardım görevlisi Nazenin Zagari Ratcliffe’nin rahatsızlandığı gerekçesiyle kaldığı hapishane hücresinden bir hastanenin psikiyatri bölümüne götürüldüğü bildirildi.

Reuters’in haberine göre İran’da tutuklu bulunan yardım görevlisinin eşi Richard Ratcliffe tarafından yönetilen ‘Nazenin’i Serbest Bırakın’ hareketi tarafından yapılan açıklamada, Thomson Reuters Şirketi’nde proje yöneticisi olan Zagari Ratcliffe’nin, Tahran’daki Evin hapishanesinden başkentteki Humeyni hastanesi psikiyatri bölümüne nakledildiği belirtildi.

AFP’nin haberine göre ise mahkûmun eşi Richard Ratcliffe’nin, BBC4’e yaptığı açıklamada “Hastaneye nakledilmesi, Nazenin’in serbest bırakılması için bir ön hazırlık olabilir. Ancak başka bir şeyin olması da mümkün. Eşimin tedavi görmesini umuyorum. Hastaneye kaldırıldığında umutluyduk. Ancak herhangi bir şekilde erişemeyeceğimizi ve Devrim Muhafızları’nın gözetimi altında bulunduğunu öğrendiğimizde endişemiz daha da arttı. İlk öncelik, İngiltere Büyükelçiliği’nin onu ziyaret etmesi için izin alma girişiminde bulunmak olacak” ifadelerini kullandı.

Zagari Ratcliffe, 2016 yılının Nisan ayında iki yaşındaki kızıyla birlikte ailesini ziyaret ettikten sonra İngiltere'ye geri dönerken Tahran'da havaalanında tutuklanmıştı. Reuters’in haberine göre İran'daki dini rejimi devirmek için komplo düzenleme suçlamasıyla 5 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Ajans, ailesi ve Thomson Reuters ile Reuters haber ajansından bağımsız olarak çalışan Thomson Reuters hayır kurumunun bu suçlamayı reddettiğini bildirdi.

İngiltere Başbakanı Theresa May’in Sözcüsü, İran’dan Zagari Ratcliffe ailesinin onu ziyaret etmesine izin vermesi çağrısında bulundu. Sözcü, “Nazenin'in güvenliği konusunda çok endişeliyiz ve derhal serbest bırakılmasını istiyoruz. İran'ı aile üyelerinin onu ziyaret etmesine ve gerekli bakımın gösterildiğinin doğrulanmasına izin vermeye çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Ratcliffe ailesi, geçen ay Nazenin Zagari Ratcliffe’nin serbest bırakılması için başlattığı iki haftalık açlık grevine son vermişti.

Hareket tarafından yapılan açıklamada, Zagari Ratcliffe’nin Devrim Muhafızları’nın gözetiminde bulunmasının alışıldık bir durum olmadığı belirtildi. Yaklaşık 36 saatten fazla bir süredir izole durumda tutulduğu ifade edilen Nazenin’in ne zamana kadar hastanede tutulacağının bilinmediği bildirildi.

Geçtiğimiz ay, İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Zagari Ratcliffe’nin cezasını tamamen çekeceğini açıklamıştı. Tahran’a ziyarette bulunan İngiliz Bakan tarafından yapılan serbest bırakma çağrısı ise reddedildi.

Editörün Seçimi

Multimedya