Edepli ve uygun bir biçimde eğlenin!

Edepli ve uygun bir biçimde eğlenin!

Perşembe, 18 Temmuz, 2019 - 12:45
Hz. Muhammed Mustafa (sav) şöyle buyurmuştur: “Arada bir nefsinizi dinlendirecek ve mutlu edecek şeyler yapın zira kalp bezdiğinde körleşir.”

Dine sıkı sıkıya bağlı ve sadık olduğunda mutluluk verici şeylerden uzak durması gerektiğini düşünen ya da zanneden ne kadar çok kör kalp vardır.

Bu kalplerin sahipleri, günün 24 saatinde kendilerine çeyrek saat hatta 5 dakika bile eğlenme ve mutlu olma hakkı tanımazlar.

Sahabeler karpuzla şakalaşırlardı. Yani gülüp oynayarak birbilerini kovalayıp karpuz kabukları atarlardı.

Mısırlı ses sanatçısı Abdulhalim Hafız’ın “gül, oyna, çalış ve aşık ol” adında çok sevdiğim bir şarkısı vardır. Hep bu 4 öğüdü hayatımda uygulamayı umut ettim ama bir tanesinde başarısız oldum.

Ülkelerimizde modern eğlence araçları yaygınlaşmadan önce insanlar, rebap ya da davul eşliğinde Samiri, Sahba, Hatva, Dahiyye, Hubeyti, Mizmar vb. dans türlerini icra ederlerdi.

Eğlencenin geliştiği ve yeni şekiller aldığı bir çağda ve sıcaktan terleyip kıvrandığımız uzun ve ağır yaz aylarında olduğumuzdan eğlence konusunda dünyada ilk sırada yer alan ABD, bu sıcaklara ilginç bir çözüm buldu:

New York’un lüks caddelerinden biri olan Park Avenue’nun ortasına getirilen dev çöp konteynerleri su ile doldurularak havuzlara dönüştürdü.

Bölge sakinleri de yakıcı yaz sıcağında azıcık serinlemek için bu havuzlara atlamak için sabırsızlıkla sırasını bekledi.

Her birinin boyu 6-7 metre genişliği ise 2,5 metre  olan bu konteynerler havuza dönüştürüldükleri saatlerde cadde trafiğe kapatıldı.

Bu geçici havuzlar, açık olacağı 3 hafta boyunca her hafta sonunda birçok kişiyi cezbederek uzun kuyrukların oluşmasına yol açtı.

Havuzların etrafına da bölge sakinleri ile turistleri eğlendirmek için müzik grupları sıralandı. Sonbahar gelip havalar orantılı hale geldiğinde ise bu havuzlar eskiden olduğu gibi yeniden çöp konteynerlerine dönüşecekler.

Rusya’nın güneyinde Azak Denizi kıyılarında yer alan şehirlerden birinde ise eğlencede inanılmaz bir boyuta ulaşıldı. Bir eşeği getirip bağlayarak sürat teknesinin çektiği bir paraşüt aracılığıyla havada uçması sağlandı.

Havadaki korkusundan kulakları sağır edecek kadar yüksek sesle anıran eşeği görenler ve sürekli anırıp tekme atan eşekten korkan çocukların çığlıklarını duyanlar gördüklerine ve duyduklarına inanamadılar.

Ama bu eğlence türü başarısız oldu ve yetkililer bu eğlenceyi iptal etmek zorunda kaldılar. Eşeğe de adeta yeni bir ömür yazıldı.

Çok şükür ki bizdeki eğlence araçları böyle acımasız bir seviyeye ulaşmadı.

Allah aşkına edepli ölçülü ve uygun bir biçimde eğlenin! 

DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya