Trump: Türkiye daha fazla F-35 satın alamaz

Trump: Türkiye daha fazla F-35 satın alamaz

Çarşamba, 17 Temmuz, 2019 - 11:00
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ülkesinin Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerini artıracağını ve bölgeye dördüncü keşif gemisi göndereceğini söyledi (Reuters)
Ankara/Said Abdurrazık
ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’nin 100’den fazla F-35 uçağı sipariş ettiğini ancak Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi temin etmesinden dolayı daha fazla alamayacağını söyledi. 

Trump, Beyaz Saray’da gazetecilere verdiği demeçte, “Türkiye konusu çok karışık’ diyerek Ankara’daki yetkililerle görüşmelerin sürdüğünü belirtti.

Milli Savunma Bakanlığı’na göre Rus S-400 hava savunma sisteminin Türkiye’ye teslimatında altıncı güne girildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Nikola Dimitrov ile düzenlenen ortak basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“İtiraz nedeni teknik değil”

Çavuşoğlu, ABD’nin S-400 alımına itiraz etme nedeninin teknik nedenlerle ilgili olmadığını söyleyerek “Konu teknik değil, tamamen başka bir ülkeden, Rusya’dan alırsın-alamazsın meselesi” diye konuştu.  

Bakan Çavuşoğlu açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Bu konuda ABD’nin bir rahatsızlığı vardı ama biz onlara ortak bir çalışma grubu kuralım, sizin endişeleriniz varsa NATO da içinde olsun, değerlendirelim dedik. Amerika buna yanaşmadı çünkü konu teknik değil, tamamen başka bir ülkeden, Rusya’dan alamazsın-alırsın meselesi. Başkan Trump’ın G-20’deki açıklamaları gayet net. O güne kadar değişik kurumlardan çatlak sesler geliyordu. Şimdi de ara sıra geliyor ama bizim muhatabımız bir ülkenin başkanıdır.”

Bu tür konuların ABD gibi ülkelerle aralarında problem yaratmasını istemediklerini dile getiren Çavuşoğlu açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Çünkü biz egemen, bağımsız bir ülkeyiz ve bizim ihtiyacımız olan bir hava savunma sistemini alıyoruz, saldırı sistemi değil. Aldığımız S-400 sistemleri NATO sistemine, F-35 de dahil bir tehdit oluşturmuyor. Tamamen Türkiye kontrolünde, bizim kontrolümüzde olacak bir sistemdir.”

Çavuşoğlu ayrıca sistemin gelecek yılın başında aktif hale geleceği bilgisini verdi.

“Türkiye hayal kırıklığına uğrattı”

Trump tarafından Savunma Bakanlığı için resmen aday gösterilen Mark Esper, ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesi’nde adaylığına yönelik düzenlenen oturumda "Türkiye önemli bir NATO üyesi. S-400 almak yanlış bir karardı ve hayal kırıklığına uğrattı" dedi. Ancak ABD yönetiminin nasıl bir cevap vereceği konusunda açıklamada bulunmadı.

Çavuşoğlu’ndan Doğu Akdeniz değerlendirmesi

Çavuşoğlu, Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Nikola Dimitrov ile düzenlenen ortak basın toplantısında, Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerine ilişkin aldığı yaptırım kararına ilişkin "Aldıkları kararların uygulanmasının mümkün olmadığını kendileri de biliyor" dedi.

Dışişleri Bakanı, “Türkiye'ye yönelik böyle kararlar alırsanız faaliyetlerimizi artıracağız. Doğu Akdeniz'de üç gemimiz var, dördüncü gemiyi de göndereceğiz" diye konuşarak, söz konusu kararların Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ni tatmin etmek için alındığını kaydetti.

Çavuşoğlu konuya ilişkin değerlendirmelerinin devamında şunları söyledi:

"Çok da ciddiye almaya gerek yok. Çünkü Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) kesintilerini daha önce de yapmışlardı. Bunlar basit şeyler. Bizi etkileyecek şeyler değildir. Merkez Bankası’na ya da bankalara siyasetçilerin müdahale etmesini AB her zaman eleştirir. 'Serbest piyasa ekonomisi' der ama şimdi bankaya talimatlar ya da tavsiyeler veriyor."

Dördüncü gemi de gönderilecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de "Fatih ve Yavuz sondaj gemilerimiz ve Barbaros Hayreddin Paşa Sismik Arama gemimizle bölgede sürdürdüğümüz faaliyetlerimize şimdi dördüncü gemimizi de dahil ediyoruz” dedi.

AB’den yaptırım kararı

AB, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki sondaj faaliyetlerinin yasa dışı olduğunu öne sürerek pazartesi günü  Brüksel'de AB üyesi ülkelerin dışişleri bakanlarının katılımıyla düzenlenen Dış İlişkiler Konseyi Toplantısı’nda bazı kararlar almıştı.

Toplantıdan çıkan sonuç bildirgesinde, AB'nin Türkiye'nin 2020’de alması öngörülen katılım öncesi fonlarda kesinti yapılması, Avrupa Yatırım Bankası'nın Türkiye'deki kredi faaliyetlerinin gözden geçirilmesi, Türkiye ile AB arasında devam eden havacılık anlaşması müzakerelerinin askıya alınması ve Ortaklık Konseyi ile üst düzey diyalog toplantılarına bir süreliğine ara verilmesine karar verildiği ifade edilmişti.

Gözlemciler, AB’nin Ankara’ya net bir mesaj göndererek hassas bir denge kurmaya çalıştığına ancak devletin çıkarlarına zarar vermeyecek ve tüm ilişkileri kesmeyecek önlemleri onaylayacağına inanıyor.

“Doğu Akdeniz’deki haklarımızı savunacağız”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda Doğu Akdeniz konusunda değerlendirmelerde bulundu:

“Doğu Akdeniz'de bizim haklarımız var, o hakları sonuna kadar savunacağız, kimsenin bundan endişesi olmasın. AB yaptırım uygulayacakmış, bunu kabul etmiyoruz. AB çifte standart uygulamaktan vazgeçmediği sürece, AB'nin bu topraklarda değeri yoktur'' açıklamasında bulundu.

Mısır’dan Türkiye’ye suçlama

Mısır son iki ay içerisinde ikinci kez Türkiye’yi Doğu Akdeniz’de gerilimi artıran eylemlerde bulunmakla suçladı.

Mısır Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada gerginlikten kaçınma, uluslararası hukuk kurallarına saygı gösterme ve uygulama çağrısında bulunuldu.

Editörün Seçimi

Multimedya