Trump: Türkiye konusu çok karmaşık

Trump: Türkiye konusu çok karmaşık

Çarşamba, 17 Temmuz, 2019 - 06:45
ABD Başkanı Donald Trump
Washington/Şarku’l Avsat
ABD Başkanı Donald Trump salı günü yaptığı açıklamada Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze sistemi alımıyla ilgili olarak Ankara ile görüşmelerin devam ettiğini ve durumun oldukça karışık olduğunu söyledi.

Trump, Beyaz Saray’da gazetecilere verdiği demeçte, Türkiye’nin 100’den fazla F-35 uçağı almak istediğini ancak Rusya’dan füze sistemi almasından dolayı daha fazla alamayacağını söyledi. Durumun “adil” olmadığını belirten Trump, “Türkiye, ABD’den Patriot almak istemişti ancak ABD satmamıştı” açıklamasını yaptı.

Trump, Türkiye’nin S-400 füzelerinin ilk teslimatını almasına rağmen Ankara-Washington arasındaki ilişkilerin iyi olduğunu söyledi.

ABD Başkanı, Türkiye’ye doğrudan bir eleştiride bulunmadan “Doğrusu durum çok karışık. Türkler çok zor durumda” ifadesini kullandı.

S-400 bugün dünyanın en gelişmiş hava savunma sistemi sayılıyor. Sistem, Rus hükümetine ait Almaz-Antey şirketi tarafından üretildi.

Türkiye’nin Rus S-400 füze savunma sistemi alımında yaptığı anlaşma Ankara Washington ilişkilerinde gerilime neden olmuş, ABD bu sistemin alınması halinde yaptırım uygulamakla tehdit etmişti. Bu yaptırımlar, Türkiye’nin F-35 uçağı geliştirme programına katılmasının engellenmesini de içeriyor.

ABD, S-400 sisteminde kullanılan teknolojinin Türkiye'nin ait olduğu NATO askeri uçakları hakkında teknik veri toplamak için kullanılabileceğinden korkuyor. Zira Rusya'nın ABD uçaklarıyla ilgili verilere erişebileceği endişesi mevcut.

Editörün Seçimi

Multimedya