Rus kameraları, Hamamiyat’ta rejim kuvvetlerinin kaçışını kaydetti

Rus kameraları, Hamamiyat’ta rejim kuvvetlerinin kaçışını kaydetti

Pazartesi, 15 Temmuz, 2019 - 14:00
Rus medyasında yayınlanan çatışma alanından bir görüntü
Moskova/Taha Abdulvahit
Suriye rejiminin Hama’nın kuzey kırsalındaki stratejik Hamamiyat köyünü kontrol altına almak için başlattığı askeri operasyon beklenildiği kadar kolay olmadı. 2 gün önce Hamamiyat tepesine doğru ilerlemeye çalıştığı sırada muhaliflerin direnişi ile karşı karşıya kalarak ağır kayıp veren rejim güçleri, saldırıyı öğle saatlerinden gece geç saatlere ertelemek zorunda kaldı.

Rejim tarafından gerçekleştirilen saldırı, Rus medyasının çatışma alanında kaydedilen bir videoyu yayınlamasıyla açıklığa kavuştu. Videoda bu operasyonun Rusya’ya yakın Suheyl el-Hasan liderliğinde el-Nimr kuvvetleri (Kaplan Kuvvetleri) tarafından gerçekleştirildiği belirtildi. Rejimin, bu tepenin kontrolünü sağlamasına rağmen muhalefet güçleri tarafından saldırıya uğraması, tepenin stratejik önemi göz önüne alındığında büyük bir önem kazandı.

Küresel medyanın Hama'nın Hamamiyat bölgesinde gelişmeleri ele aldığı ve muhalefetin Suriye rejimine saldırı düzenlediği bir zamanda, Rus medyası da bu gelişmeleri ele aldı. Rus medyasında yer alan haberde muhaliflerin Hama kırsalına düzenledikleri yoğun hava saldırısına işaret edildi. Abhazya Haber Ajansı (ANNA), Suriye muhalif güçleri ve rejim güçlerinin hava saldırısı düzenlediği Hamamiyat’taki ateş hattından bir rapor sundu.

Saldırı gece saatlerine ertelendi

Raporda, muhaliflerin saldırı düzenlediği sırada Hamamiyat’ın, 4. Bölük Kuvvetleri ve İran’a yakın Cumhuriyet Muhafızları’nın kontrolü altında bulunduğu belirtildi. ANNA’da yer alan raporda, el-Nimr Kuvvetlerinin, hükümet güçlerinin başlattığı karşı saldırıya liderlik ettiği işaret ediliyor. Rapor kapsamında yayınlanan video kaydında muhaliflere ait zırhlı aracın tepenin eteklerinden ilerlemeye çalıştığı ve bu araca bir grup rejim askeri ve arkalarındaki zırhlı araç ile karşı koyulmaya çalışıldığı görülüyor. Rejim kuvvetlerine ait zırhlı aracın yapılan bombalı saldırı sonucunda imha edildiği görülen videoda, bazı askerlerin kaçtığı, bazılarının da yerde bilincini kaybetmiş olarak yattığı görülüyor.

El-Nimr Kuvvetleri’ne eşlik eden raporun yazarı olan Rus gazeteci, muhaliflerin beklenenden daha büyük direniş gösterdiğini belirterek, rejimin saldırı hazırlığındaki muhaliflerin yerlerini tespit edebilmek için insansız hava aracı (İHA) kullandığını bildirdi. Videoda, rejim kuvvetlerinin muhaliflere karşı düzenlediği saldırılara rağmen ilerlemede başarısız olduğu görüldü. Rejim kuvvetlerinin ilerlemesi için savaşçıların ateşinin susturulması gerektiği işaret edilen raporda, Esed kuvvetlerinin kayıpların en aza indirilmesi için karşı saldırıyı gece geç saatlere kadar ertelemeye karar verdiği belirtildi.

Öte yandan Rusya, filo ve uçak gemileri dâhil olmak üzere savaş sanayisinin gelişmesinde Suriye’deki deneyimlerinden yararlanmaya devam ediyor. Krylov Devlet Araştırma Merkezi'nin yöneticisi Pavel Filippov, geçtiğimiz hafta St. Petersburg’da düzenlenen Uluslararası Denizcilik Endüstrisi Fuarı’nda yaptığı konuşmada, uçak gemilerinin imalatında ‘yeni konseptler’ denediklerini ifade ederek, Suriye'deki uçak gemisi Admiral Kuznetsov'un savaş deneyiminin tam olarak analiz edildiğini ve bugün Rus filosuna sunduğu hafif, orta ve ağır uçak gemileri kavramının geliştirilmesinde çalışmalarının dikkate alındığını belirtti.

Rusya Deniz Kuvvetleri'nin envanterinde yer alan tek uçak gemisi olan Amiral Kuznetsov, 2016'da Suriye'deki operasyonlarda yer aldı. O zamanlar yaşanılan teknik hataların ardından Rusya’ya dönen gemiden dumanların yükseldiği görülmüştü. Kremlin, uçak gemisinde görülen dumanın ‘mutfak dumanı’ olduğunu açıklamıştı. Bu görevin ardından Kuznetsov’un yoğun bakım göreceği ve 2 yıl içinde hizmete dönmesinin beklendiği bildirilmişti.

Editörün Seçimi

Multimedya