İran ile Batı arasında yaşanan son gelişmelerin kronolojisi

İran ile Batı arasında yaşanan son gelişmelerin kronolojisi

Perşembe, 11 Temmuz, 2019 - 15:00
İngiltere Kraliyet Donanması'na bağlı HMS Montrose fırkateyni (AFP)
Londra/Şarku’l Avsat
ABD’nin İran’ın petrol ihracatı üzerindeki yaptırımlarını sıkılaştırdığı Mayıs ayından itibaren İran ve Batı arasındaki gerginlik tırmandı ve İngiliz Deniz Kuvvetleri tarafından bir İran petrol tankerinin alıkonulması ise bunu derinleştirdi.

İran ile Batı arasında yaşanan son gelişmelerin kronolojisi şöyle;

2 Mayıs


İran ile imzalanan nükleer anlaşmadan 2018 yılında çekilen ABD, bazı Asyalı ithalatçıların İran ham petrolü almaya devam etmelerine izin verecek muafiyetlere sona erdi.

5 Mayıs

ABD, İran’ın tehditlerine karşı Ortadoğu’ya uçak gemisi taarruz grubu ile bir bombardıman görev gücünü göndereceğini açıkladı.

8 Mayıs

İran, dünya güçleriyle varılan nükleer anlaşmayı ihlal boyutuna ulaşmadan nükleer programındaki bazı taahhütleri azaltacağını açıkladı.

Ancak, anlaşmaya imza atan ülkeler tarafından ABD yaptırımlardan korunmaması halinde diğer adımları atmakla da tehdit etti.

10 Mayıs

ABD Donanması, İran’ın Körfez’deki seyrüsefer trafiğine yönelik olası saldırıları konusunda uyardı.

12 Mayıs

Körfez’de, Hürmüz Boğazı yakınlarında 2 Suudi gemisi de dahil olmak üzere 4 gemi saldırıya uğradı.

ABD’li yetkililer saldırı için İran'ı suçlarken Tahran suçlamaları reddetti.

13 Haziran

Hürmüz Boğazı’nın güneyinde iki tanker saldırıya uğradı.

Washington bu olayın da ardında İran’ın olduğuna işaret ederken, Tahran saldırıda parmağı olduğu iddialarını yine reddetti.

20 Haziran

İran ABD’ye ait bir insansız hava aracını (İHA) düşürdü.

4 Temmuz

İngiltere Kraliyet Donanması, Suriye’deki Avrupa Birliği (AB) yaptırımlarını ihlal ettiği şüphesiyle İran’a ait Grace 1 petrol tankerine Cebelitarık’ta el koydu.

5 Temmuz

İran Devrim Muhafızları komutanlarından Murteza Rezai, el konulan İran’a ait petrol tankerinin serbest bırakılmaması halinde bir İngiliz petrol tankerine el koymanın 'görev’ olacağı tehdidinde bulundu.

7 Temmuz

İran, 2015'de imzalanan nükleer anlaşmada öngörülen uranyum zenginleştirme seviyesini artıracağını ve anlaşma kapsamındaki yükümlülüklerini azaltacağını açıkladı.

Trump, nükleer anlaşmayla belirlenen uranyum zenginleştirme limitini aşacağını duyuran İran'ı uyarırken, Almanya, Fransa ve İngiltere bu konudaki endişelerini ifade etti.

10 Temmuz

İran Devrim Muhafızları’na ait olduğuna inanılan üç geminin Basra Körfezi'nde ilerleyen İngiltere'ye ait ‘British Heritage’ adlı İngiliz petrol tankerini durdurmaya çalıştığı açıklandı.

İngiltere Kraliyet Donanması'na bağlı HMS Montrose fırkateyninin müdahale ederek, sözlü uyarısının ardından İran gemilerinin geri döndüğü belirtildi.

Editörün Seçimi

Multimedya