İdlib kırsalına yönelik hava saldırıları sürüyor

İdlib kırsalına yönelik hava saldırıları sürüyor

Perşembe, 11 Temmuz, 2019 - 14:45
Dün düzenlenen hava saldırısında yıkılan hastane (AFP)
İdlib-Londra/Şarku’l Avsat
Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) ve bir doktor tarafından yapılan açıklamaya göre Suriye’nin kuzeybatısındaki Cisr eş-Suğur şehrine yapılan hava saldırısında 3’ü çocuk en az 7 sivil öldü.

3 milyon nüfuslu İdlib ve çevresindeki bölgeler, 2 aydır yoğun hava saldırısına maruz kalıyor. Ayrıca Hama’nın kuzeyinde de şiddetli çatışmalar sürüyor.

SOHR, İdlib’in batısındaki Cisr eş-Şuğur’daki bir hastaneye yapılan bombalı saldırıda 1’i çocuk 3 sivilin, yine hastane çevresindeki mahalleleri hedef alan saldırıda da 2’si çocuk 4 sivilin öldüğünü bildirdi.

Hastane Müdürü Bassam el-Hatib dün AFP'ye verdiği demeçte şunları söyledi:

“Bugün hastaneye saat 9:30 civarında iki roket düştü. Saldırı nedeniyle jeneratörler hasar gördü ve hastane hizmet veremedi. Bu, Cisr eş-Suğur ve çevresindeki köylere hizmet veren tek hastanedir.”

El-Hatib, ölenlerin ve yaralananların başka bir hastaneye sevk edildiğini söyledi.

Görgü tanıklarının AFP’ye yaptığı açıklamaya göre Cisr eş-Şuğur Hastanesi’nde en az 3 jeneratör hasar gördü ve çalışması durdu. Ayrıca bir ambulansa da şarapnel parçaları saplandı. Bombalama sırasında hastanenin deposu da hasar görürken hastanenin iki katı da çöktü.

Nisan ayının sonundan bu yana düzenlenen Suriye ve Rusya hava saldırılarında 550’den fazla sivil öldü.

Nisan ayının sonundan bu yana İdlib ve Hama’nın kuzey kırsalında düzenlenen saldırılarda 25 sağlık merkezi ve 45 okul zarar gördü.

Suriye’de 2011 yılında patlak veren çatışmalarda şimdiye kadar 370 binden fazla kişi öldü. Nüfusun yarısından fazlası göç ederken ükenin altyapısı da büyük zarar gördü.

DPA’nın haberine göre muhalif güçlere bağlı bir sivil savunma yetkilisi, Suriye ordusuna ait savaş uçaklarının Cisr eş-Şuğur’daki bir hastaneye saldırı düzenlediğini bildirdi. Saldırıda hastanenin 2 katının yıkıldığını ve bir ambulansın da zarar gördüğünü aktardı.

Yetkili, ilk verilere göre saldırıda 20’den fazla kişinin yaralandığını ve çok sayıda aracın zarar gördüğünü söyledi. Yetkili, Suriye helikopterlerinin Cebel el-Vastani’deki köylere varil bombası attığını belirterek Cisr eş-Şuğur’un batısındaki Nahle köyünde saldırı nedeniyle çok sayıda kişinin öldüğünü ve yaralandığını kaydetti.

SOHR daha yapılan açıklamada İdlib kırsalının güneyindeki Ma'aret Hurmah çevresinde, göçmenlerin toplandığı bölgeye yapılan Rus hava saldırısında aralarında bir kadın ve bir çocuğun da bulunduğu 4 kişinin öldüğü bildirildi. Kurtarma operasyonlarının devam ettiğini belirten SOHR, Rus ve rejim uçaklarının saldırısı sonucunda İdlib ve kırsalında mlenlerin sayısının 11’e ulaştığını açıkladı. SOHR ayrıca bazı yaralıların durumunun ağır olduğunu ve ölü sayısının artabileceği bilgisini verdi.

Editörün Seçimi

Multimedya