İsrail güçleri Gazze sınırında bir Hamas üyesini öldürdü

İsrail güçleri Gazze sınırında bir Hamas üyesini öldürdü

Perşembe, 11 Temmuz, 2019 - 14:15
İsrail askerleri (Reuters)
Gazze/Şarku’l Avsat
Filistinli kaynakların açıklamasına göre, İsrail ordusu Gazze Şeridi yakınlarında bir Hamas üyesini öldürdü.

Kaynaklar DPA’ya yaptığı açıklamada, Hamas’ın askeri kanadı olan el-Kassam Tugayları’ndaki 28 yaşındaki üyesinin, Gazze Şeridi’nin kuzey doğusundan yer alan Beyt Hanun’da İsrail askeri tarafından vurulduktan birkaç saat sonra hayatını kaybettiğini bildirdi.

El-Kassam Tugayları yaptığı açıklamada, İsrail ile ayrılık çiti yakınındaki Gazze Şeridi eteklerinde konuşlanan el-Kassam Tugaylarına bağlı bir mücahidin şehit edildiği bildirildi.

Açıklamada, “İşgal gücü, Hama es-Suğur gücünden bir mücahidimizi görevini yerine getirdiği sırada kasıtlı olarak vurdu. Bu suçu inceliyor ve değerlendiriyoruz. Bunun fark edilmeden geçip gidilmeyeceğini ve düşmanın bu suç eyleminin sonuçlarını üstleneceğini vurguluyoruz” ifadelerine yer verildi.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nde haftalar süren sükûnetin ardından gerçekleşen olay hakkında bir açıklamada bulunmadı.

Cuma günü Gazze Şeridi, Mart 2018’den bu yana düzenlenen ve bu gösteriler sırasında İsrail ordusuyla çıkan çatışmalarda 300'den fazla Filistinlinin öldürüldüğü haftalık protestolara sahne olacak.

Filistinli gruplar, siviller ve insan hakları örgütlerinden oluşan Dönüş Yürüyüşleri Yüksek Komisyonu, İsrail’i işaret ederek, yarınki yürüyüşe geniş katılım çağrısında bulundu.

Dönüş Yürüyüşlerinde, 12 yıldan fazla Gazze Şeridi’ne uygulana kuşatmanın kaldırılması, Filistinli gruplar ile İsrail arasındaki askeri gerilimin sona ermesi için Mısır ve Birleşmiş Milletler’in (BM) müdahalesi talep ediliyor.

Editörün Seçimi

Multimedya