'İran, Basra Körfezi'nde İngiltere'ye ait petrol tankerini durdurmaya çalıştı'

'İran, Basra Körfezi'nde İngiltere'ye ait petrol tankerini durdurmaya çalıştı'

Perşembe, 11 Temmuz, 2019 - 08:45
İngiltere Kraliyet Donanması'na bağlı HMS Montrose fırkateyni (Rueters-Arşiv)
Londra/Şarku’l Avsat
İngiliz hükümet sözcüsü, İran’a ait üç geminin Basra Körfezi'nde ilerleyen İngiltere'ye ait ‘British Heritage’ adlı İngiliz petrol tankerine yanaşarak, durdurmak istediğini açıkladı.

Sözcünün açıklamasına göre üç İran gemisi, uluslararası hukuka aykırı olarak bir İngiliz ticaret gemisinin Hürmüz Boğazı’ndan geçişini engellemeye çalıştı.

İngiltere Kraliyet Donanması'na bağlı HMS Montrose fırkateyninin müdahalesi sonucu gemiler tankerden uzaklaştı. HMS Montrose fırkateyni, İran gemileri ile İngiliz petrol tankerinin arasına girerek duruma müdahale etti. İran gemileri, fırkateynin sözlü uyarısının ardından geri döndü.

Sözcü, ayrıca “Bu konuda endişeliyiz. İranlı yetkililere bölgedeki gerginlikleri azaltma çağrısında bulunuyoruz” ifadelerini de kullandı.

İran’dan yalanlama

Buna karşılık, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İran tarafından bir İngiliz petrol tankerine el koyma iddialarının bir değeri olmadığını söyledi.

Fars haber ajansının aktardığına göre Zarif, “İngiliz tankerinin geçtiği açık. Tekrarlanan iddialar, gerginlik yaratmayı amaçlıyor ve bu iddiaların bir değeri yok” şeklinde bir açıklama yaptı.

Sabah News’de yer alan haberde ise İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun (DMO), British Heritage adlı İngiliz tankerinin durdurulmaya çalışıldığı iddialarının doğru olmadığı ifade edildi.

DMO’nun açıklamasında, "Basra Körfezi'nde devriye görevini icra eden Deniz Kuvvetleri’nin son 24 saat içinde herhangi bir yabancı gemiyle karşılaşmadı" denildi.

İngiltere'ye bağlı olan Cebelitarık yönetimi, geçtiğimiz Perşembe günü Avrupa Birliği'nin (AB) Suriye'ye uyguladığı ambargoları ihlal ettiği gerekçesiyle İran’a ait bir tankeri alıkoymuştu.

İran, Grace 1 adlı tankerin durdurulmasının ardından, bunun İngiltere için sonuçları olacağı açıklamasını yapmıştı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İngiltere'nin İran'a ait petrol tankerine el koymasının sonuçları olacağı uyarısında bulunmuştu.

Ruhani, başkent Tahran'da düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, “İngilizlerin bu girişimi kendilerine zarar verecek. Denizlerde güvensizliği başlatan sizsiniz ve bunun sonuçlarını daha sonra fark edeceksiniz” demişti.

Editörün Seçimi

Multimedya