Aramco’dan 18 milyar dolarlık anlaşma

Aramco’dan 18 milyar dolarlık anlaşma

Çarşamba, 10 Temmuz, 2019 - 14:45
İmza töreninden bir kare
Zahran/Şarku’l Avsat
Saudi Aramco, el-Mercan ve el-Berri petrol sahalarındaki mühendislik, tedarik ve inşaat projeleri için toplam 18 milyar dolar değerinde 34 adet sözleşme imzaladı.

Şirket tarafından yapılan açıklamada, Aramco'nun el-Mercan ve el-Berri petrol sahalarındaki üretim kapasitesini günde ortalama 550 bin varil Arap ham petrolü ve günde 2.5 milyar metreküp gaz olarak arttırmayı hedeflediği belirtildi.

Açıklamada, şirketin maksimum sürdürülebilir petrol üretim kapasitesinin şu anda günde 12 milyon varil olduğu da aktarıldı.

Suudi şirketleri, 90'dan fazla şirket ve kurumu içeren teklif sürecinde sözleşmelerin yüzde 50'sine hak kazandı.

Suudi Aramco CEO'su ve İcra Kurulu Başkanı Mühendis Amin Naser, Saudi Aramco’nun, el-Mercan ve el-Berri petrol sahalarındaki üretimi arttırmak için dev ve entegre bir programın geliştirilmesi ve yaratılmasıyla küresel petrol ve gaz endüstrisine öncülük etmeye devam edeceğini söyledi.

Naser, “Bu program bugün dünyada uygulanan en önemli enerji projelerinden biri. Etan ve ağır bileşenler ile 360 bin varil zengin gaz sıvısı üretimi de dahil olmak üzere günde ortalama 550 bin varil Arap ham petrolü ve günde 2.5 milyar metreküp gaz üreten deniz ve kara tesislerini içeriyor” diye konuştu.

İmzalanan sözleşmelerin küresel petrol talebini karşılamak için uzun vadeli yatırım planlarını desteklediğini dile getiren Naser, programın gaz üretim kapasitesinin büyümesine önemli ölçüde katkıda bulunacağını da kaydetti.

Mercan ve Berri Programı’nın, Saudi Aramco'nun işleri yerelleştirme ve iş yaratma çabaları çerçevesinde, çoğunlukla mühendislik ve inşaat sektörü olmak üzere özel sektörde doğrudan ve dolaylı binlerce istihdam fırsatı yaratması bekleniyor.

Editörün Seçimi

Multimedya