‘Elekronik burun’ 7 dakikada kanseri teşhis ediyor

‘Elekronik burun’ 7 dakikada kanseri teşhis ediyor

Salı, 9 Temmuz, 2019 - 09:30
Londra/Şarku’l Avsat
İngiltere’de ‘elektronik burun’ ile nefes testi denemelerine başlandı. Testi geliştirenler, elektronik burnun 7 dakika içerisinde kanseri teşhis edebileceğini duyurdu.

Nefes testleri için yapay zeka kullanan ‘elektronik burun’ tekniği, İngiltere’nin Ulusal Sağlık Servisi (NHS) tarafından kanser, demans (bunama) ve tüberküloz gibi bazı hastalıklardan üretilen kimyasal maddeler ile test ediliyor.

Geliştirilen bu yeni testin, kullanılan mevcut testlerden daha hassas olması nedeniyle kanseri teşhis etme noktasında daha doğru sonuçlar verdiği belirtiliyor. Ayrıca testin insanlar üzerindeki ilk denemesinin gelecek sonbaharda akciğer kanseri odağında iki İngiliz ve iki ABD hastanesinde gerçekleştirilmesine karar verildiği bildirildi.

Nefes testinde, hasta bir dakika boyunca elektronik burundan nefes alıp veriyor ardından aletten alınan örnekler laboratuvarda inceleniyor. Daha sonra laboratuvarda elde edilen bilgiler, vakanın durumunu incelemek üzere yedi dakika içerisinde bir bilgisayara aktarılıyor. Çalışmalar planlandığı gibi giderse, bu teknolojinin 2021 yılına kadar herkesin kolaylıkla ulaşabileceği bir test haline gelmesi öngörülüyor.

Elektronik burun tekniğini geliştiren Ancon Medical şirketindeki ekipte yer alan Prof. Dr. Glenn Heath Gibson, konuya ilişkin, “Bu cihaz, köpeklerin burnundan daha hassas” ifadesini kaydetti.

Editörün Seçimi

Multimedya