Lübnan'da Suriyeli muhalifler Esed rejimine mi teslim ediliyor?

Lübnan'da Suriyeli muhalifler Esed rejimine mi teslim ediliyor?

Perşembe, 27 Haziran, 2019 - 13:30
Abbas İbrahim
Beyrut/Yusuf Diab
Lübnan Genel Güvenliği'nin, rejim güçlerinden ayrılan askerler de dahil, Suriyeli mültecileri Esed güçlerine teslim ettiği yönünde iddialar dillendirilirken, basında çıkan haberlere göre Lübnan Genel Güvenlik Birimi, geçen hafta kadınlar da dahil olmak üzere 30 kişiyi, Lübnan-Suriye sınırındaki Esed rejiminin Muhaberat yetkililerine teslim etti. Genel Güvenlik Müdürü Abbas İbrahim ise iddiaları yalanladı.

İbrahim Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Genel güvenlik, son 7 yıldır Suriye makamlarına hiçbir ayrılıkçıyı teslim etmedi ve şimdi de teslim etmeyecek. Suriye’ye teslim edilenler, son günlerde içeriye gizlice sızanlardır. Bunların ülkelerinde herhangi bir sabıkaları bulunmuyor” dedi.

Haberlere göre, geçen hafta Bekaa’daki Bar Elias bölgesinde 3 Suriyeli ayrılıkçı, soruşturulmak üzere çağrıldıktan sonra tutukladı. Unsurların, rejime teslim edilmemeleri için güvenlik durumu hakkında kamu güvenliğine bilgi verdikleri ifade edildi.

Suriye muhalefetindeki Müzakere Yüksek Komisyonu Başkanı Nasr el-Hariri, Lübnan makamlarının aralarında askerler de dahil Suriyeli mültecileri Beşşar Esed rejimine teslim etmesini kınarken, durumu “ahlak dışı” olarak niteledi. Hariri, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada “Lübnan makamları tarafından kadınlar da dahil çok sayıda Suriyeli sivil ve askerin teslim edilmesi, korkutucu ve saygısız bir davranıştır. Lübnan makamları, insan hakları ve uluslararası yasalara aykırı olan bu ahlak dışı eylemi haklı çıkarmak için sudan bahaneleri mazeret gösteremez” ifadelerini kullandı.

Söz konusu rapor ve bilgiler, Lübnan Genel Güvenlik Müdürü Abbas İbrahim tarafından yalanlandı. Şarku’l Avsat’a açıklama yapan İbrahim, “Genel Güvenlik, son 8 yıldır Suriye’ye hiçbir ayrılıkçıyı teslim etmedi. Suriyelilerin ülkeye gizlice girmesini önlemek ve Suriye’ye gizlice girenlerin geri dönmelerini talep etmek için 24 Nisan 2019 tarihinde Lübnan Savunma Yüksek Konseyi tarafından yayınlanan bir karar var. Bu kararı ne bir fazla ne da az, tam olduğu gibi uyguluyoruz. Yasadışı giriş yapan herhangi bir kişiyi denetleyen her organ, onu ülkesine iade etmek için Genel Güvenliğe teslim eder” dedi.

General İbrahim, “Son yıllarda krizler yaşandı ama şu an Suriye’nin çoğu bölgesinde durum istikrar kazandı. Ordudan herhangi bir bölünme kaydedilmedi. Bu nedenle tutuklananlar ve iade edilenler ayrılıkçılar değil. Aksine bunlar, Lübnan’a yasadışı yollardan giren sıradan vatandaşlardır” şeklinde konuştu.

Lübnan’a kaçak yollardan giren herhangi bir Suriyelinin geri iade edileceğini söyleyen Abbas İbrahim, “Meşru yollarla girenler hoş geliyor” dedi. Genel Güvenlik Müdürü, “Havaalanı, kara ve deniz sınırıyla ülkeye girmeye çalışan herhangi bir Suriyelinin sabıkası varsa, Suriye makamları yasal statüsü hakkında bilgiler verir. Bu durumda ya yasal soruşturmayı kabul ederler, ya da geldikleri yerlere geri dönerler” dedi.

Lübnan’daki mülteci işleriyle ilgilenen insani yardım kuruluşları ise söz konusu bilgileri doğrulayacak kanıtlar arıyor. Lübnan’daki Mülteciler Yüksek Komiseri sözcüsü Lisa Ebu Halid, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada konunun yetkili makamlarla görüşüldüğünü ifade etti.

Diğer kuruluşlar ise söz konusu haberlerin çelişkili olduğunu iddia etti. Bu çerçevede “Live” sivil toplum kuruluşu direktörü ve Avukat Nebil el-Halebi, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Lübnan Genel Güvenliğinin 3 ayrılıkçıyı Suriye istihbaratına teslim ettiği yönünde bazı söylentiler var. Konu hala araştırılıyor” dedi. Halebi, “2 hafta önce sağlanan benzer bilgiler, Lübnan makamlarının Cedide Yabus’taki 2 kişiyi Suriye istihbaratına teslim ettiğini gösteriyor. Live kuruluşu da bu bilgileri doğrulamaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Avukat Nebil el-Halebi, Lübnan Genel Güvenliği'nin “Lübnan Bakanlar Konseyi tarafından 31 Aralık 2014 tarihinde yayınlanan ve mülteci akını dolayısıyla Suriyelilerin Lübnan’a girişine dair sert şartlar koyan karara itimat gösterdiğini” söyledi. Halebi ayrıca, “İnsan hakları kuruluşlarına yönelik tehditler içeren ve bu kuruluşları mültecileri sınır dışı etme meselesine müdahale etme konusunda uyaran bir siyasi ve medya kampanyası mevcut” dedi.

Editörün Seçimi

Multimedya