Trump ve Şi G-20 Zirvesi’nde bir araya gelecek

Trump ve Şi G-20 Zirvesi’nde bir araya gelecek

Perşembe, 27 Haziran, 2019 - 12:00
ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping (Reuters-Arşiv)
Tokyo/Şarku’l Avsat
Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, ABD Başkanı Donald Trump’ın tüm cephelerde gerginliği arttırma kararlılığıyla hareket ettiği bir dönemde düzenlenecek olan G-20 Zirvesi’ne katılmak üzere Japonya’ya gitti.

Dünyanın yıllık servetinin yaklaşık yüzde 85'ini temsil eden en büyük 20 ekonominin devlet ve hükümet başkanları, cuma ve cumartesi günü, Japonya'nın ikinci ekonomik merkezi olan üç milyonluk şehir Osaka’da buluşacak.

Alman bir kaynağa göre zirvenin resmi programının yanı sıra ortak bildirinin yayınlanması bu yıl biraz daha zor olacak ve Trump tarafından yapılacak olanlar başta olmak üzere ikili görüşmeler üzerinde odaklanılacak.

Şi ve Trump’ın, cumartesi günü zirve aralarında görüşmesi bekleniyor.

ABD Başkanı ve Çin Devlet Başkanı arasındaki toplantının ticaret ve teknoloji savaşına odaklanması bekleniyor.

FOX Business News’e röportaj veren Trump, “Çin’in ekonomisi çöküyor, bu yüzden anlaşma istiyorlar” dedi.

Cumhuriyetçi eski iş adamının, özellikle de 2020 başkanlık seçimlerine yönelik kampanyasını başlatmasının ardından takınacağı tutumları önceden tahmin etmek pek kolay değil.

Ancak uzmanların çoğu Çin ile ABD arasında bir ateşkes bekliyor.

Brookings Enstitüsü Araştırma Merkezi'nden David Dollar,  Pekin’in ABD çiftçilerinin ürünlerini iyi bir jest olarak satın almaya başlaması karşılığında ABD’nin yeni gümrük vergilerini bir daha gözden geçirmesi ve Çin’in telekom devi Huawei’ye bazı tavizler vermesi ile bir ‘mini anlaşmaya’ ulaşmanın mümkün olduğunu ifade etti. Ancak Dollar, taraflar arasında büyük bir uzaklık olması nedeniyle ticaret savaşının sadece birkaç aylığına ateşkese girebileceği ve hayal kırıklığı yaşanabileceği konusunda da uyardı.

Asya Kalkınma Bankası Enstitüsü (ADBI) Başkanı Prof. Dr. Naoyuki Yoshino, küresel ekonomik büyüme yavaşlarken, iki ülke başkanının gergin finansal piyasaların korkularını hafifletmesini umduğunu söyledi.

Rusya, Çin ve Avrupa İran ve ABD arasındaki gerilimi yatıştırmaya çalışırken, Trump, Tahran’ı yeni yaptırımlar konusunda uyardı ve İran'la savaş olasılığından bahsetti.

G20 Zirvesi çerçevesinde Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile bir araya gelmesi beklenen Trump ayrıca, Hindistan’ın ABD’ye yönelik bu ay başlattığı ek gümrük tarifelerinin kabul edilemez olduğunu ve geri çekilmesi gerektiğini vurguladı. 

ABD Başkanı, dün de Almanya’yı enerji kaynaklarını satın almak için Rusya'ya milyarlarca dolar ödemekle suçlayarak, ‘başarısız bir ortak’ olarak nitelendirdi.

Trump bir de, “Dünyadaki bütün ülkeler ABD’yi sömürüyor, bu inanılmaz” şeklinde bir çıkışta bulundu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, şu ana kadar Trump tarafından hedef alınmayan tek başkan olsa da, iki ülke İran’a yönelik krizde karşı karşıya geliyor.

G20 zirvesine ev sahipliği yapan Japonya, bu gergin atmosferde tüm tarafların nihai bildirimi imzalamasını sağlamaya çalışacak.

Editörün Seçimi

Multimedya