Kuzey Kore’den ABD’ye yeni görüşmeler konusunda ‘zaman daralıyor’ uyarısı

Kuzey Kore’den ABD’ye yeni görüşmeler konusunda ‘zaman daralıyor’ uyarısı

Perşembe, 27 Haziran, 2019 - 08:45
KCNA’nın yayınladığı Kuzey Kore Lideri’nin Trump’tan gelen özel bir mektubu okurken çekilen fotoğrafı (AFP)
Seul Şarku'l Avsat
Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı ABD İşleri Müdürü Kwon Jong Gun, bugün yaptığı açıklamada Pyongyang tarafından ABD ile müzakerelere devam etmek için yılsonuna kadar belirlenen sürenin dolmak üzere olduğu konusunda uyarıda bulundu. Washington’un nükleer silahsızlanma müzakerelerinin başlaması için yeni bir strateji sunmak için harekete geçmesi gerektiğine işarette bulundu.

ABD’nin son zamanda düşman eylemler yaparken diğer taraftan diyalogdan bahsettiğini ifade eden Kwon Jong Gun sözlerini şöyle sürdürdü; “ABD bir papağan gibi daha müzakerelerin devam etmesini söylemeyi bırakıp iki tarafın çıkarlarını gözeten bir yöntemle hareket etmedikçe diyalog gerçekleşmeyecek. Bir sonuç elde etmek istiyorsa, ABD'nin önünde fazla zaman kalmadı.”

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü dün yaptığı açıklamada ABD’nin Pyongyang’a yönelik yaptırımlarını uzatmasının geçtiğimiz yıl ABD Başkanı Donald Trump ve Kim Jong-un arasında Singapur’da gerçekleştirilen ilk zirveye açık bir meydan okuma olduğunu ifade etmişti.

Kuzey Kore Lideri, geçtiğimiz Şubat ayında Hanoi’de gerçekleştirilen ikinci zirvenin ardından yaptığı açıklamada Washington, daha esnek bir yöntem benimsemedikçe üçüncü zirvenin mümkün olamayacağını söylemişti. Yıl sonuna kadar bekleyeceklerine işarette bulunmuştu.

Öte yandan Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, ABD ile Kuzey Kore arasında üçüncü zirve için ’gizli’ görüşmelerin gerçekleştirildiğini açıklamıştı. ABD Başkanı Donald Trump, dün yaptığı açıklamada bu hafta Japonya’nın ev sahipliğini yaptığı G20 zirvesi münasebetiyle gerçekleştireceği Asya gezisi kapsamında Kuzey Kore Lideri ile bir araya gelmeyeceğini söyledi.

Editörün Seçimi

Multimedya