​Venezuela krizi Avrupa’ya göçü arttırdı

​Venezuela krizi Avrupa’ya göçü arttırdı

Çarşamba, 26 Haziran, 2019 - 14:45
Karakas'da Rus uçağı (Reuters)
Brüksel- Karakas / Şarku’l Avsat
Estefania, Avrupalı hiçbir kişinin ülkesinde yaşanan trajediyi anlamasını beklemiyor. Üzgün ve kızgın görünüyor. Ancak sözleri büyük bir yankı buldu. Alman Haber Ajansı DPA'ya verdiği demeçte, “Zengin ya da fakir olmanız önemli değil, kriz her gün yüzünüze sert bir şekilde çarpıyor” dedi. 25 yaşındaki Estefania dükkanların önündeki kuyruklar, fakirlik, ilaç yoksunluğu gibi şeylerden bunalarak ülkesini terk etme kararı aldı. O, çalışma izni aldı ve İspanya’ya gitti.

Avrupa Sürgünde Yaşayan Mülteciler Konseyi’nin yöneticisi Catherine Wollard, Avrupa’yı bölgenin istikrarını sağlamaya çağırırken Avrupa devletlerinin sığınma taleplerine olumlu cevap vermesi gerektiğini de belirtti.

22 bin 500 Venezuela'lı sığınmacıdan yaklaşık 19 bini İspanya'da sığınma başvurusunda bulundu. Sığınmacıların yüzde 90'ı, bu yılın ilk üç ayında İspanya'ya sığındı. Woolard, ortak dile ek olarak, pek çok Venezüella’nın İspanya ya da İspanyol kökenli akrabaları olduğunu belirtti. İspanyol akrabaları veya kökenleri olmayan Estefania için yaşam belirsiz. Ancak mahallelerinden siyasi görüşleri nedeniyle alınmış ve günlerce işkence gören öğrenci arkadaşlarını düşündüğünde doğru karar verdiğini düşünmekte.

Avrupalılar göç krizini tartışırken, nadiren Madrid'de daha iyi bir gelecek arayan Estefania gibi insanları düşünüyor. Oysa Latin Amerika ülkesindeki bu kriz de Avrupa’yı etkiliyor.

Brüksel'deki Avrupa Mülteciler Destek Ofisi tarafından Pazartesi günü yayınlanan 2018 tarihli raporuna göre, 28 AB ülkesiyle İsviçre, Norveç, İzlanda ve Liechtenstein’da Venezuela'lı sığınmacı sayısı 2018’de 22.500’e çıktı. Bu rakamlar son birkaç yılda düzenli olarak artmış görünüyor. Ocak 2015’te Avrupa'ya sığınma talebinde bulunan Venezuella’nın sayısı 25’ti. İltica başvurularının sayısı Mart 2017'de bini aştı ve Nisan ayında 3.500'e ulaştı. Ocak-Mayıs arasındaki dönemde iltica başvurularının sayısı 18400’e ulaştı. İltica sebebi, 31 milyonluk nüfustan dört milyon Venezuelalıyı ülkelerini terk etmeye zorlayan ekonomik ve politik krizdir. BM mülteci ajansı, kasım ayından bu yana yaklaşık 1 milyon kişinin ülkeden ayrıldığını söyledi. Ülkelerini terk edenlerin çoğu, 1.3 milyon insan, Kolombiya'ya sığındı. Krizin sonu yok gibi görünüyor. Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro ile Juan Guaido arasındaki güç mücadelesi çıkmaza girmiş bulunuyor.

Catherine Wollard, durumun Venezuela ve Güney Amerika için "endişe verici" olduğunu söylerken, Avrupa üzerindeki etkisinin sınırlı olduğunu söylüyor. Geçen yıl Venezuellalı sığınmacıların sadece yüzde 4'ünün Avrupa’ya iltica talebi olduğunu belirtiyor. Ancak Wollard, siyasi bir panik riskinden dolayı bu sayının artacağına dikkat çekiyor.

Şimdiye kadar, İspanya'da göçmenlik düzeyleri hakkında sınırlı tartışmalar yaşanıyor. Bu kısmen, İspanya'ya kaçan ilk grupların Venezüella toplumunun elitleri olması ve hızlı bir şekilde İspanya'ya asimile olmasıyla ilgili. Ardından anne-babalarının maddi olarak desteklediği kişileri içeren orta sınıf iltica etti. Basında çıkan haberler, bu eğilimin son birkaç ay içinde değiştiğini gösteriyor; çünkü Venezuela’daki en yoksul kişiler AB ülkelerine gitmek istiyor. Bu son grup içinde karısı ve iki çocuğunu bırakmış ve yasadışı olarak Madrid banliyölerinde çalışan 28 yaşındaki Andres var. Diğer yedi göçmenle birlikte bir dairede yaşıyor ve ailesine en fazla parayı göndermek için para biriktirdiğini söylüyor. Andres, “Her gece ağlıyorum” diyor.

Editörün Seçimi

Multimedya