​Kushner: Planın siyasi yönünü uygun bir zamanda açıklayacağız

​Kushner: Planın siyasi yönünü uygun bir zamanda açıklayacağız

Çarşamba, 26 Haziran, 2019 - 14:45
ABD Başkanı Donald Trump’ın danışmanı ve damadı Jared Kushner (AFP)
Manama / Şarku’l Avsat
ABD Başkanı Donald Trump’ın danışmanı ve damadı Jared Kushner bugün yaptığı açıklamada, ABD’nin Filistinliler ve İsrailliler arasındaki çatışmayı çözme planının siyasi yönünün uygun bir zamanda açıklanacağını duyurdu.

ABD tarafından Bahreyn’in başkenti Manama’da düzenlenen çalıştayda yaptığı açıklamada, “Batı Şeria ve Gazze’de ekonomi daha iyi bir hale gelebilir” diyen Jared Kushner, ABD’nin Filistinliler ve İsrailliler arasındaki çatışmayı sona erdirme planının siyasi yönünün uygun bir zamanda açıklanacağını ifade etti.

El Arabiya kanalına röportaj veren Kushner, “Planla ilgili çok sayıda iyi geribildirimler aldık. Manama çalıştayına katılmayı seçmeyen ülkelere saygı duyuyoruz” şeklinde konuştu. Trump’ın Ortadoğu ile ilgili vaatlerini yerine getirdiğini söyleyen danışman, İsrail ve Filistinlilere daha önce hiç kimsenin bu kadar imtiyaz tanımadığını söyledi.

Yüzyılın Anlaşması’na ilişkin olarak çalıştayda konuşma gerçekleştiren Trump’ın damadı, “Planımız Batı Şeria ve Gazze’yi birbirine bağlamak… Filistinlilerin yaşam koşullarını iyileştirmeye odaklanmalıyız. Paranın Filistinlilere akışını sağlayacak istikrarlı bir güvenlik durumu arayışındayız. Tüm siyasi sorunlarla birlikte yüzleşeceğiz, ancak şuan odak noktamız ekonomi” ifadelerini kullandı.

Kushner açıklamasında, “Sürdürülebilir ve daimi olarak kendisini yöneten bir Filistin hükümeti arıyoruz” diyerek, birkaç tarafının planın özelliklerini geliştirmeye yardımcı olduğunu ve “harika tepkiler” aldıklarını söyledi.

Trump’ın danışmanı Manama çalıştayının amacına ilişkin yaptığı açıklamada, “Bunların hiçbiri barış anlaşması olmadan uygulanamaz. Ekonomik plan, barış anlaşmasına ulaşıldığı zaman mümkün olan bir hedef. İstikrarlı bir güvenlik durumu olmadığı zaman yatırımcılar kendilerini rahat hissedemezler. Sınır noktaları ile nasıl başa çıkılacağını bilmek ister misiniz? Bu anlaşma olmadan sağlanamaz” şeklinde konuştu.

“Refah için Barış” planının 10 yıl içerisinde ekonomi planının büyümesine katkı sağlayacağını belirterek, işsizliği yüzde 10 oranında düşüreceğini ve yaklaşık 1 milyon yeni iş imkânı sağlayacağını öne sürdü. Kushner planın zor olsa da başarılı olacağına inandıklarını belirterek, planın insanların yaşamlarında çok iyi bir iyileşmeye yol açacağını vurguladı.

Editörün Seçimi

Multimedya