Lübnanlı politikacıların Twitter savaşı

Lübnanlı politikacıların Twitter savaşı

Çarşamba, 26 Haziran, 2019 - 14:30
Beyrut/Paula Astih
Lübnan'da Dürzi tabanlı İlerici Sosyalist Parti (İSP) lideri Velid Canbolat’ın sosyal paylaşım hesaplarını sınırlandırıp, geleneksel yollara geri dönme yönündeki kararı boşuna değil.

Geçen pazar günü sosyal paylaşım sitesi Twitter'ın Başbakan Saad Hariri’nin de dahil olduğu (Sünni) Müstakbel Hareketi ve İSP arasında tanık olduğu tartışma, iletişim araçlarının politikacılara ya da çıkarlarına hizmet mi ediyor yoksa onlara zarar mı veriyor hususundaki bir soru işaretinden daha fazlasına neden oldu. Zira iki taraf arasında farklı elektronik platformlarda yaşanan anlaşmazlık, birçok defa sokakların da gerilmesine yol açtı.

Canbolat, Twitter üzerinde yaptığı açıklamada, “Sosyal medya organları bugün olumlu olabilir. Ama olumsuzlukları daha fazla. Bundan böyle geleneksel iletişim yöntemlerini kullanmaya karar verdim. Onlar daha güvenli ve gerginliklerden, gerilimden ve boş yere yorucu tartışmalardan uzak düşünmeye ve değerlendirme yapmaya izin veriyor. Artık yalnızca kamuya açık pozisyon ve bazı görüntüleri paylaşacağım” ifadelerini kullandı.

Velid Canbolat, geçen pazar günü yaşanan tartışmaya şahsen müdahale etmedi.

Müstakbel ile İSP arasındaki siyasi gerilimden saatler sonra yandaş ve destekçilerine “tartışma tuzağına düşmeme ve aleni tepkiler vermeme” çağrısında bulundu. Canbolat bunların aksine, Hariri ile kişisel bir sanal polemiği tercih ederek, 3 tweet paylaştı. Bunun karşısında Müstakbel Hareketi Genel Sekreteri Ahmed Hariri de (Dürzi) Tevhid Partisi Genel Başkanı Viam Vahab’a yönelik Canbolat’ı destekleyici tweet attı. Müstakbel’in muhalifi olan 8 Mart bloğunun en önemli isimlerinden Viam Vahab başta olmak üzere durum, birçok kesim tarafından şaşkınlıkla karşılandı.

İSP’nin Medya Sorumlusu Rami el-Rayes, politikacıların dünyanın tanık olduğu teknolojik devrim içerisindeki sanal dünyaya dahil olmalarını, yeni çağa ve gerçekliğe medya düzeyinde ayak uydurma bağlamında doğal olduğunu belirtti. Şarku’l Avsat’a konuşan Rayes, “Sosyal paylaşım organları konusunda büyük bir ilerleme var. Medya araçlarının takip edilmesi gerekiyor” dedi.

Lübnan Üniversitesi’nde Psikoloji Profesörü Dr. Mena Fayyad, “Sosyal medya organları, özellikle de kızgınlık anlarında bunlara başvurduklarında, Lübnan’daki politikacılara ve çıkarlarına hizmet etmiyor. Bunlar, onları sık sık bir şeyler söylemeye ya da çoğu zamanda tavırlarından ve tweetlerinden geri adım atmaya itiyor” dedi. Fayyad, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Lübnan’daki politikacılar, ABD’yi ve dünyayı Twitter üzerinden yöneten ABD Başkanı Donald Trump’ı taklit etmeye çalışıyorsa, ilk önce iletişim organlarının ABD Başkanına da hizmet etmediğini anlamalılar” şeklinde konuştu.

Dr. Mena Fayyad, “Dünyadaki baskın popülist eğilim, çok fazla ayrıntıların olduğu Lübnan gibi bir ülkede fayda sağlamıyor.  İçgüdüleri etkileyen ve kamuoyunu harekete geçiren Dışişleri Bakanı Cibran Basil’in ifadeleri ve konuşmaları, devletin yüksek çıkarına uygun değil. Canbolat ve Hariri de hafta sonu genel sahnede iyi bir izlenim bırakmadı” ifadelerini kullandı. Psikoloji Profesörü, “En tehlikeli şey ise, sosyal medyada politikacıların hesaplarını takip eden yüz binlerce kişinin var olması. Bu nedenle davranışlarında hiçbir sorumluluk göstermeyen bu politikacılar tarafından piyasaya sürüen her türlü tavır, zaten bir grubu bir tarafa çekme girişimi çerçevesinde bölünmüş olan ülke üzerinde olumsuz bir etkiye yol açacak ve sonunda onu parçalamakla tehdit edecek” dedi.

Politikacılar, başkanlar ve diğer yetkililer arasında sosyal medya organlarının kullanımı farklılık gösteriyor. Öyle ki bazı isimler, bu platformları yalnızca resmi haberleri paylaşmak için kullanıyor. Lübnan siyasi arenasındaki birçok isim ise görüşlerini ifade etmek ve dolaylı yollardan siyasi mesajlar yayınlamak için her türlü platforma başvurmayı tercih ediyor. Bunların yanı sıra Hariri, 1,53 milyon, Canbolat 798 bin, Caca 476 bin ve Basil de 368 bin kişi tarafından takip ediliyor. Cumhurbaşkanı ve Başbakanın son dönemde aktif kullanılan hesaplar açtığı da unutulmamalı.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nebih Berri de başta Twitter olmak üzere sosyal paylaşım sitelerinde yer almayan başlıca isimler arasında. Öyle ki herhangi bir platformda ismini içeren bir sayfa bulunmuyor. Emel Hareketi’nin merkezi medya bürosu, Facebook üzerinde resmi bir sayfaya sahip. Berri’nin Ayn el-Tina’daki ikamet yerinde bulunan medya bürosu, medyada yer alan en belirgin bilgiler ve medya organlarında Berri tarafından okunacak ana ve etkili konular hakkında günlük raporlar hazırlamakta.

Editörün Seçimi

Multimedya