BAE: Bölge ülkeleri İran ile nükleer anlaşmaya katılmalı

BAE: Bölge ülkeleri İran ile nükleer anlaşmaya katılmalı

Çarşamba, 26 Haziran, 2019 - 13:15
BAE Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayid Al-Nehyan ve Rus mevkidaşı Sergey Lavrov (Reuters)
Moskova/Şarku’l Avsat
Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayid Al-Nehyan, bölge ülkelerinin başarılı olmak için İran ile nükleer anlaşmaya katılmaları gerektiğini vurguladı.

BAE Dışişleri Bakanı, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile Moskova’da düzenlediği basın toplantısında, Umman Denizi'ndeki tankerlere yapılan son saldırıların hiç şüphesiz sabotaj olduğunu söyleyerek, “Ancak hiçbir ülkeye bu suçlamaları yöneltemeyiz” dedi.

Bakan Şeyh Abdullah, “BAE’de güvenli enerji koridoru, barış ve istikrar görmek istiyoruz” diyerek, Su yollarındaki gemileri korumak için uluslararası işbirliğini genişletme konusunda Rus yetkilerle görüştüğünü söyledi.

Lavrov’dan diyalog çağrısı

Lavrov ise Washington ile Tahran arasındaki anlaşmazlığın diyalog yoluyla çözülebileceğini vurgulayarak, Ortadoğu'daki anlaşmazlıkları çözmenin tek yolunun diyalog olduğunu söyledi.

Rusya’nın Basra Körfezi’ndeki gerginliğin azaltılması konusuna önem verdiğini dile getiren Lavrov, Körfez devletlerine bölgedeki şiddeti önlemek için diyaloğu teşvik etme çağrısında bulundu.

BAE Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Şeyh Abdullah, Yemen konusuna da değinerek, Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths’in Yemen'e yönelik çabalarına destek verdiklerini belirterek, bu yıl Yemen’de savaşın bitmesi yönündeki umudunu dile getirdi.

Bakan Abdullah, "BAE, Yemen'de siyasi çözümün hakim olmasını umuyor. Tüm Yemenli tarafların siyasi çözüme ulaşmalarını destekliyor ve teşvik ediyoruz" dedi.

Şeyh Abdullah, Suriye ve Libya dosyalarına ilişkin ise BAE'nin Suriye'deki barış sürecini ve BM elçisinin Trablus'taki krizi çözme çabalarını desteklediğini ifade etti. Bakan, BAE'nin Rusya ile ilişkilerini geliştirmeye büyük önem verdiğini de sözlerine ekledi.

Lavrov ise Rusya’nın Suriye krizinde ABD ile iletişim kurduğu ve ülkesinin Suriye'nin birliği ve bağımsızlığına olan bağlılığını dile getirdi.

Editörün Seçimi

Multimedya