ABD’den Hamaney ve üst düzey yetkililere yaptırım kararı

ABD’den Hamaney ve üst düzey yetkililere yaptırım kararı

Çarşamba, 26 Haziran, 2019 - 10:00
Washington-Londra/Şarku’l Avsat
Tahran, önceki gün ABD’nin İran’a yönelik yaptırımları genişletmesi kararına cevap verirken, Washington yönetimini diyalog noktasında yalan söylemekle suçladı. Bölgedeki tansiyon giderek yükselirken, ABD Başkanı Donald Trump ise İranlı liderlerin ABD hedeflerine saldırı emri vermesi durumunda Tahran’ın ezici bir güç ile karşı karşıya kalacağı uyarısında bulundu.

Trump, ABD ile İran yönetimi arasında artan gerilim ile ilgili Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "İran tarafından ABD unsurlarına yapılacak herhangi bir saldırı büyük ve ezici bir güçle karşılık bulacaktır. Bazı alanlarda bu ezicilik, tamamen yok etme anlamına gelecek. İranlı liderler güçten anlıyor, ABD dünyadaki en güçlü askeri güç” şeklinde açıklama yaparak Tahran’dan gelen açıklamayı ‘cahil ve küstahça’ bulduğunu ve kibarlıktan anlamadıklarını ifade etti. ABD Başkanı Trump açıklamasında, İran halkının sebepsiz yere acı çektiğini öne sürerek, rejimin ülke kaynaklarını teröre harcadığını ve bunun hiçbir işe yaramadığını dile getirdi.

İran’dan yaptırım kararına tepki

AFP’nin haberine göre, İran, dün Trump tarafından imzalanan yeni yaptırım hamlesine sert cevap vererek, Washington’un müzakere teklifini kabul etmediklerini ve bu diyalog teklifinin düzmece olduğunu açıkladı.

Washington yönetimi, İran Dini Lideri Ali Hamaney başta olmak üzere üst düzey yetkililere yaptırım uygulamasının yanı sıra, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’in kara listeye alınacağını duyurdu. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani dün yaptığı açıklamada, ABD yaptırımları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Ruhani açıklamasında, "Hem müzakere diyorlar hem de onunla eş zamanlı olarak Dışişleri Bakanını yaptırım listesine alıyorlar. Yalan söyledikleri aşikâr” dedi.

Ruhani, Hamaney’e uygulanan yaptırımların mantıksızca olduğunu söyleyerek bunun ahmakça olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı, “Bu yaptırımlar neye? ABD’ye gitmesini engellemek için mi?” diyerek, Washington’un bu adımının gereksiz olduğunu ifade etti. Ruhani, mevcut ABD yönetimi öncesinde taraflar arasında müzakereler için önemli adımlar atıldığını belirterek, Zarif’in daha önce ABD’nin eski Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile bir araya geldiğine değindi. “Onlar eğer gerçekten müzakere etmeye çalışsalardı bunu kabul ederdik” diyen İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD’yi nükleer anlaşmadan geri çekildikten bu yana İran’ı ekonomik bir savaş başlatmakla suçluyor.

Ruhani’nin bu mesajı, Beyaz Saray Güvenlik Danışmanı John Bolton’un Kudüs’ten Trump’ın müzakereler için açık kapı bıraktığı açıklamasının ardından geldi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi de, ABD'nin, İran Dini Lideri Hamaney ve Dışişleri Bakanı Zarif'i hedef alan yaptırımlarla diplomasiye kapıları tamamen kapattığını söyledi.

Yeni yaptırım açıklaması

ABD'nin Silahsızlanma Konferansı Daimi Temsilcisi Büyükelçi Robert Wood dün yaptığı açıklamada, Washington’un İran’ın davranışını değiştirinceye kadar yaptırım uygulamaya devam edeceğini belirterek, ülkesinin daha fazla yaptırım uygulama yollarını arayacağını ifade etti. Cenevre’nin ev sahipliğini yaptığı silahsızlanma konferansında Reuters’a açıklamalarda bulunan Wood, “Yaptırımlar hakkında yapabileceğimiz bir şey olup olmadığını göreceğiz” diyerek, İranlı diplomatlara tepki gösterdi.

İki taraf arasında yaşanan gerginlik, ABD’nin geçtiğimiz yıl 2015 yılında İran ile imzalanan nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekilmesi ile arttı. Trump, anlaşmadan çekildiğini açıklamasının ardından İran ekonomisini çökertmek adına yaptırımlar uygulamaya devam etmenin yanı sıra, İran Devrim Muhafızları’nı terör örgütü ilan etti.

Devrim Muhafızları geçtiğimiz hafta ABD’ye ait bir insansız hava aracını (İHA) düşürmesinin ardından Trump, Tahran’a yönelik gerçekleştirilmesi planlanan saldırının son anda iptal edildiğini duyurdu.

Rusya’dan açıklama

İran Dışişleri Bakanı Zarif, Washington’un reddetmesine rağmen ABD İHA’sının ülke hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle düşürüldüğünü söyledi. Kudüs’te düzenlenen ABD-Rusya-İsrail üçlü güvenlik zirvesine katılan Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patrushev de dün yaptığı açıklamada, Washington'un aksine İran tarafından düşürülen İHA'nın vurulduğu anda İran hava sahasında olduğunu belirtti.

Moskova yönetimi, ABD’nin İran’a yönelik yeni yaptırım kararlarına tepki gösterdi. Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, ABD'nin, uyguladığı yaptırımlarla, İran'a karşı agresif bir politika izlendiği belirtildi.

Körfez’deki gerilimi düşürün çağrısı

Öte yandan ABD, İran’ı bu ay içerisinde Umman Körfezi’nde bulunan iki petrol tankerini hedef alan saldırının arkasında olmakla suçluyor. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo önceki gün yaptığı açıklamada, İran'a karşı küresel bir koalisyon için adım atacaklarını bildirirken, Birleşmiş Millet Güvenlik Konseyi (BMGK), taraflara gerginliği azaltmaları çağrısında bulundu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da, ABD Başkanı Trump ile Japonya’da düzenlenecek G20 zirvesinde, bölgesel güvenliği sağlamak adına yapıcı bir çözüm arayışında olacaklarını söyledi.

Editörün Seçimi

Multimedya