Voice of America: Hakan Atilla 19 Temmuz'da tahliye edilecek

Voice of America: Hakan Atilla 19 Temmuz'da tahliye edilecek

Çarşamba, 26 Haziran, 2019 - 10:00
YouTube
Londra/Şarku’l Avsat
İş adamı Rıza Sarraf'la  işbirliği yaparak, altın ve gıda ticareti yoluyla ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımları delme suçlamasıyla ABD'de yargılanan, 2018'de 32 ay hapis cezasına çarptırılan eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın avukatları Voice of America (VOA) Türkçe'ye konuştu. 

Indepednent Türkçe'nin haberine göre, Hakan Atilla'yla ilgili temyiz sürecinin hâlen devam ettiğini hatırlatan avukatlar, tahliye işleminin 19 Temmuz'da gerçekleşeceğini, müvekkillerinin cezaevinden çıktıktan sonra bir süre göçmenlik ofisi yetkilileri tarafından sorgulanacağını, bu rutin işlemin ardından Atilla’nın Türkiye’ye döneceğini söylediler. 

Avukatlar VOA Türkçe’ye yaptığı açıklamada, “Hakan Atilla'yla ilgili temyiz sürecimiz halen devam ediyor. Gerekli başvurular ve dilekçeler verildi. Şu anda üst mahkemeden bize gün verilmesini bekliyoruz. Sözlü bir duruşma yapılacak. Daha sonrasındaysa üst mahkemeden yazılı bir karar bekliyoruz. Tahliye günü 19 Temmuz ama yine de bir bürokratik süreç var. Amerikan göç idaresinin bir sınır dışı işlemi söz konusu. Bunun ne kadar süreceğini ve hangi tarihlerde olacağını bilmiyoruz ama yoğun bir şekilde takip edeceğiz. Müvekkilimizin suçsuz olduğuna inanıyoruz. Üst mahkemenin bu yönde bir karar alacağını düşünüyoruz” dedi.

Atilla’nın Türkiye’ye dönme koşullarının tam olarak "bir Amerikalı'nın ailesiyle birlikte arabasına binmesi" gibi olmayacağını belirten avukatlar, "Tam serbestlik kavramı tamamen Türkiye’ye geldiğinde gerçekleşecek. Bu sınır dışı işlemleri bizlerin hukuki olarak fazla müdahale edebileceği bir süreç değil. Rutin bürokratik işlemler. Onlar kendi bürokratik sistemleri içinde Hakan beyi Türkiye’ye geri gönderecekler” dedi.

New York Güney Bölgesi’nde 105 yıl hapis istemiyle yargılanan Atilla, Rıza Sarraf’ın tanık olarak dinlenildiği dava sürecinde jüri üyeleri tarafından suçlu bulunmuştu. Davanın hakimi Richard Berman, jüri kararı sonrasında gerçekleşen karar duruşmasında Atilla’ya 32 ay hapis cezası vermişti. Atilla’nın avukatları, Berman’ın verdiği kararı üst mahkemeye başvurup temyiz etmişti.

Editörün Seçimi

Multimedya