ABD Başkonsolosluğu çalışanı Mete Cantürk'ün ev hapsi kaldırıldı

ABD Başkonsolosluğu çalışanı Mete Cantürk'ün ev hapsi kaldırıldı

Çarşamba, 26 Haziran, 2019 - 07:45
Ankara'daki ABD Büyükelçiliği (arşiv)
İstanbul/Şarku’l Avsat
ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Mete Cantürk’ün ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçuyla yargılandığı davada, 17 aydır ev hapsinde tutulan sanık Cantürk’ün ev hapsi kaldırıldı.

ABD Başkonsolosluğu bölge güvenlik biriminde araştırma görevlisi olarak görev yapan ve ‘Silahlı terör örgütüne üye olmak' suçlamasıyla 17 aydır ev hapsinde tutulan Mete Cantürk ile adli kontrol şartı altında olan eşi Sevim Cantürk ve kızı Kevser İrem Cantürk'ün yargılanmasına başlandı. İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, sanıklar Nazmi Mete Cantürk, eşi Sevim Cantürk ve kızı Kevser İrem Cantürk ile avukatları katıldı. ABD Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Jeffrey Hovenier, ABD İstanbul Başkonsolosu Daria Darnell, eski ABD İstanbul Başkonsolosu Jennifer L. Davis ile konsolosluk görevlileri duruşmada izleyici olarak yer aldı.

Ev hapsinin kaldırılması, Japonya'daki G20 zirvesi öncesi ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'nin Rus S-400 savunma sisteminin satın alınmasından vazgeçmediği takdirde Türkiye'ye yaptırım uygulayacağı tehdidinde bulunmasından sonra gerçekleşti. 

Türkiye'deki diplomatik misyonlarda çalışan personel ve ABD vatandaşlarından tutuklanması, iki ülke arasındaki ilişkileri zora sokmuştu.

Editörün Seçimi

Multimedya