Erdoğan: Güvenli bölge ile bir milyon Suriyeli ülkesine dönebilir

Erdoğan: Güvenli bölge ile bir milyon Suriyeli ülkesine dönebilir

Salı, 25 Haziran, 2019 - 15:15
Erdoğan partisinin grup toplantısı sırasında (AFP)
Ankara/Şarku’l Avsat
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün yaptığı açıklamada, Suriye’nin kuzeydoğusunda güvenli bölgenin oluşturulmasının ardından Türkiye’den Suriye’ye dönecek sivillerin 1 milyona ulaşmasını beklediklerini söyledi.

Suriye’de 2011 yılından başlayan savaş sebebi ile 4 milyon mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye’nin en önemli gündem maddesini güney sınırındaki gelişmeler oluşturuyor.

Erdoğan bugün Ankara’da lideri olduğu Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AK Parti) grup toplantısında yaptığı konuşma, “Bütün bunlara rağmen ülkemizde bulunan Suriyelilerin geri dönüşlerini temin noktasında sınırlarımız ötesindeki güvenli bölgeleri mümkün olduğunca genişletmeye çalışıyoruz. Şu ana kadar 330 bin kişi geri döndü. Münbiç ve Fırat'ın doğusundaki sorunları da çözdüğümüzde kısa sürede bu rakam inanıyorum ki milyonlara ulaşacaktır” ifadelerini kullandı.

Türk yetkililer, Washington hükümeti ile Suriye’nin kuzeydoğusunda bulunan Türkiye sınırında güvenli bölge oluşturulması için görüşmeler gerçekleştiriyor. Ankara, ABD tarafından desteklenen ve Türkiye’nin terörist grup olarak adlandırdığı Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) bölgeden çekilmesini isterken buna karşılık Washington yönetimi, müttefiki olan Kürtlerin Suriye’de zarar görmemesine dair güvence istiyor.

Editörün Seçimi

Multimedya