İngiltere: ABD’nin bizden İran ile savaşmayı talep etmesini beklemiyoruz

İngiltere: ABD’nin bizden İran ile savaşmayı talep etmesini beklemiyoruz

Salı, 25 Haziran, 2019 - 15:00
İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt (AFP)
Londra/ Şarku'l Avsat
İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt bugün yaptığı açıklamada, ABD'nin ülkesinden İran'la savaşmasını talep etmesini beklemediğini söyledi. Londra’nın muhtemelen böyle bir çatışmaya katılmayacağını belirtti.

Hunt, parlamentoda yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

“ABD bizim en yakın müttefikimiz. Her zaman iletişim içindeyiz. Bizden istediği her şeyi dikkatle inceliyoruz. Ancak bizden İran’la savaşa girmemizi talep edeceğini, bizim de bunu onaylayacağımızı sanmıyorum. Başta Fransa ve Almanya olmak üzere Avrupa Birliği’ndeki (AB) ortaklarımıza gönderdiğimiz mesaj, bu haftanın İran’ın nükleer programı açısından zor geçeceğidir. Nükleer anlaşmaya tamamen uymaları çok önemlidir.”

ABD, İran’la 2015’te Viyana’da imzalanan nükleer anlaşmadan 2018 yılının mayıs ayında çekilmiş, ardından da Washington ile Tahran arasındaki gerginlik artmıştı. Trump, anlaşmadan çekildikten sonra İran’a ağır yaptırımlar uygulamıştı.

Tansiyon, İran’ın geçen perşembe günü ABD’ye ait İHA’yı düşürmesinden sonra daha da yükseldi. Tahran, ABD’nin İHA’sının hava sahasını ihlal ettiğini duyurdu. Washington ise bunu reddetti. ABD, İHA’sının düşürülmesine cevaben İran’a karşı askeri bir operasyon hazırlığına girişti ancak Trump son dakikada saldırıyı iptal etti.

Editörün Seçimi

Multimedya