Lübnan’daki sendika seçimleri, ilkelerden ziyade çıkarlar önde

Lübnan’daki sendika seçimleri, ilkelerden ziyade çıkarlar önde

Salı, 25 Haziran, 2019 - 15:00
Geçen yıl Lübnan’ın Bekaa bölgesindeki Zahle vilayetinin tanık olduğu seçimlerden bir görüntü (AFP)
Beyrut/Yusuf Diab
Lübnan’daki sendika seçimleri, kartların karıştırıldığı ve öncekilerle değişikliklerin yapıldığı parlamento seçimlerinden tamamen farklı hesaplar içeriyor. Böylece çıkar ittifakı, temel siyasi güçlerin kabul ettiği ilkelere de üstün geliyor. Bu değişiklikler, o veya bu grubun destekçilerini de birçok parti ve liderden uzak durmaya itiyor.

Bu durum, geçen yılın sonbaharında gerçekleşen ve mühendis seçimlerinden daha düşük bir düzeyde kabul edilen Eczacılar Sendikası seçimlerinde görülmeye başlandı. Ancak iki hafta önce gerçekleşen Tabipler Sendikası seçimlerinde daha belirgindi. Zira büyük bir zafer kazanan “Özgür Yurtsever Hareket, Hizbullah, Lübnan Kuvvetleri Partisi, Komünist Parti, Suriye Sosyal Milliyetçi Partisi ve Ulusal Diyalog Partisi” koalisyonu karşısında hezimete uğrayan “Emel Hareketi, Müstakbel Hareketi ve İlerici Sosyalist Parti” koalisyonunda temsil edildi. Bu çerçevede yeni Tabipler Sendikası Başkanı Şeref Ebu Şeref oldu.

Bu çerçevede Müstakbel içerisinden bir sendika lideri, hareketin ilkelerini terk etmediğini ve Hizbullah, Komünist ve milliyetçi parti gibi partilerle kendisini müttefik olarak göremediğini ifade etti. Müstakbel Hareketi’nin sonuçtan dolayı pişman olmadığını söyleyen söz konusu lider, geniş bir parti ittifakına katılması halinde Tabipler Sendikası içerisinde koltuk kazanabileceğini ancak kendi ilkeleri doğrultusunda savaşmayı tercih ettiğini belirtti. Sendika lideri, “Müstakbel Hareketi’nin 600 ve 700 arasında doktoru var. Buna rağmen henüz sendikada bir temsilcileri yok, çünkü ilkeleri uyarınca seçimler yaptılar” dedi.

Öte yandan Lübnan Kuvvetleri Partisi medya birimi başkanı Charles Jabbour, “Sendika seçimleri, parlamento seçimlerine hükmeden siyasi ve ulusal kriterlere tabi değil” ifadelerini kullandı. Şarku’l Avsat’a konuşan Jabbour, “Bu seçimlerin niteliği sendikadır. Ulusal ilkelerimizle çelişen herhangi bir tarafla müttefik olmayı reddettiğimiz parlamento seçimlerinin aksine aday olan kişiyle bağlantılıdır” dedi.

Ancak sendika seçimlerinin temeli de çıkar ve temsil hedefine dayalı. Aynı şekilde 8 Mart bloğu öğrencileri karşısında 14 Mart bloğu öğrencilerinin dahil olduğu rekabet ve siyasi uyum temelinde üniversite ve yüksek öğretim kuruluşlarının tanık olduğu seçimlerden de kökten farklı bir konumda. Bu çerçevede Charles Jabbour, üniversite öğrencilerinin seçimlerinin büyük ölçüde politikleşmiş öğrenci hareketi ile bağlantılı olduğunu ve parlamento seçimlerine benzediğini ifade etti. Jabbour, “Öğrenci hareketi, seferberlik ve harekete geçirmeye dayalı bir gençlik hareketidir. Sendika seçimleri ise mesleki ve hizmet odaklıdır” dedi.

Öte yandan yeni baro başkanının ve konseye 4 üye seçilmesi hususunda hazırlık yapılırken, Beyrut Barosu seçimlerinin, kağıtları daha fazla karıştırması bekleniyor. Bu çerçevede aktarılana göre, çok sayıda bağımsız adayın olması nedeniyle Beyrut Barosu seçimleri eczacı, mühendis ve tabipler sendikalarından daha zorlu geçecek. Müstakbel Hareketi, bu mücadeleye katılmaya karar verirken, Avukat Saadeddin el-Hatib’i hareketin bir temsilcisi ve barodaki tek Sünni olarak aday gösterdi. Fakat sürpriz adım Avukat Cemil Kamberis’ten (gelecek sonbaharda görev süresi sona eren mevcut Baro Konseyi başkanı) geldi. Öyle ki Kamberis, Müstakbel’in kararına karşı el-Hatib’e karşısında seçimlere aday olacağını açıkladı.

Müstakbel’in siyasi büro üyesi olan Kamberis, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, bağımsız bir aday olarak yarışa katılacağını ve bir başka aday tercih eden siyasi harekete karşı olmadığını vurguladı.

Cemil Kamberis, hareketteki ve diğer partilerdeki avukatlarla kapsamlı ilişkilere sahip olduğunu, bağımsız adaylığı desteklediğini ve barodaki konumuna bağlı olduğunu ifade etti. Kendisi ve partideki meslektaşları arasında anlaşmazlığın bulunmadığına dikkati çeken Kamberis, mevcut parti liderliği ile de herhangi bir düşmanlığın olmadığını vurguladı. Müstakbel ise Kmaberis’in attığı bu adımdan dolayı rahatsızlığını dile getirdi.

Diğer taraftan bağımsız aday olan Avukat Aziz Tarbih, Vecih Massad, Nader Kasbar ve Melhem Halef de seçimlerde birbirleriyle mücadele edecek. Baronun en güçlü iki Hristiyan partisi olan Özgür Yurtsever Hareket ve Lübnan Kuvvetleri tarafından ise henüz herhangi bir aday belirtilmedi. Ancak Lübnan Kuvvetleri’nin Avukat Pierre Hanna’ya, Özgür Yurtsever’in ise Fadi Barakat veya George Nakla’ya yöneldiği belirtildi. Barolar Birliği içerisinden kaynaklar ise “Eğer Özgür Yurtsever, partiden herhangi bir aday çıkarmazsa, bağımsız aday Melhem Halef için oy verilecek. Bu durum, kazanma şansını artırabilir” değerlendirmesinde bulundu.

Editörün Seçimi

Multimedya