Lavrov, ‘tehlikeli senaryo’ konusunda uyardı

Lavrov, ‘tehlikeli senaryo’ konusunda uyardı

Salı, 25 Haziran, 2019 - 14:15
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov (EPA)
Moskova/Şarku’l Avsat
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, salı günü yaptığı açıklamada ABD'nin İran'a yönelik yeni yaptırımlarının tehlikeli bir senaryo olma yönünde ilerlediğini söyledi.

Lavrov düzenlenen basın toplantısında “Olanlar konusunda çok endişeliyiz. Ardı ardına uygulanan rahatsız edici yaptırımlar, durumun kötü bir senaryoya doğru ilerlediğini gösteriyor” dedi.

Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patrushev, İran güçleri tarafından düşürülen ABD’ye ait insansız hava aracının, vurulduğu sırada Washington’ın açıklamasının aksine İran hava sahasında olduğunu söyledi.

Patrushev, Batı Kudüs'te gazetecilere verdiği demeçte “Rus Savunma Bakanlığı'ndan aldığım bilgiye göre ABD'ye ait İHA, İran hava sahasındaydı” dedi.

Aynı zamanda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de yardımcısı olan Patrushev, ABD’nin Umman Körfezi’ndeki saldırıların arkasında İran’ın olduğu yönündeki kanıtlarının zayıf ve profesyonel olmadığını savundu.

Patrushev, 19 Haziran’da ABD’ye ait İHA’nın düşürülmesinin ardından artan gerilimle eş zamanlı olarak İsrailli ve ABD’li yetkililer ile görüşmek üzere Kudüs’ü ziyaret etti. ABD Başkanı Donald Trump da yaptığı açıklamada Tahran’a yönelik misilleme saldırısından son anda geri çekildiklerini duyurdu.

İran, uçağın Hürmüz Boğazı yakınındaki İran hava sahasını ihlal ettiği konusunda ısrarcıyken ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) bu iddiaları reddetti.

Trump dün İran’ın Dini Lideri Ali Hamaney’e, ofisine ve 8 üst düzey İranlı askeri yetkiliye yaptırım uyguladı. Yeni yaptırımlar, İran Dini Lideri’nin ve diğer yetkililerin finansal araçlara erişimini engelliyor.

Editörün Seçimi

Multimedya