Avn’dan ‘1701 sayılı karar’ ısrarı

Avn’dan ‘1701 sayılı karar’ ısrarı

Salı, 25 Haziran, 2019 - 10:15
Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, dün ‘Suriye'deki durum üzerine ABD Çalışma Grubunu’ kabul etti (Lübnan Cumhurbaşkanlığı)
Beyrut/Şarku'l Avsat
Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, ülkesinin 1701 sayılı kararı uygulama konusunda kararlı olduğunu vurguladı. Suriyeli mültecilerin, siyasi çözümü beklemeksizin ülkelerine dönmeleri için çalışmanın önemi üzerinde durdu.

Avn, dün, Suriye'deki durum üzerine ABD Çalışma Grubu heyetini kabul etti. Heyete, Lübnan’da bulunan Suriyeli mültecilerin dönüşü için ülkedeki krizin siyasi bir çözüme kavuşmasının beklenemeyeceğini bildirdi. Suriye’nin durumu ile ilgili uluslararası tartışmalar nedeniyle siyasi çözümün zaman alabileceğine işarette bulundu. Suriye'deki yeni göç dalgasının, Lübnan’daki tüm sektörlerde olumsuz yansımalar bıraktığını belirtti.

Mişel Avn, Lübnan’ın Suriye savaşı boyunca mültecilere lojistik ve insani yardım sağladığının altını çizdi. İdlib ve çevresi dışında Suriye’deki tüm bölgelerin artık istikrara kavuştuğuna işaret etti. Bunun da mültecilerin dönüşünü kolaylaştırdığını söyledi. Birleşmiş Milletler’in (BM), ülkelerinin yeniden inşasına geri dönmelerine ve katkıda bulunmalarını teşvik etmek amacıyla Suriye dışındaki değil, topraklarında bulunan mültecilere yardım sunması gerektiğinin altını çizdi.

Heyet üyelerinin sorduğu sorulara yanıt veren Lübnan Cumhurbaşkanı, Beyrut’un mültecilerin geri dönüşünü memnuniyetle karşılayan ilgili Suriye makamlarıyla koordineli bir şekilde dönüşleri düzenlediğini söyledi. Geri dönen mültecilerin herhangi bir kısıtlamaya maruz kaldığına dair bir bilgi bulunmadığına dikkat çekti.

Avn, Cumhurbaşkanlığı İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Salim Jreissati, Lübnan’ın 1701 sayılı kararı uygulama konusunda karalı olduğunu vurguladı. Söz konusu karar, güney sınırını istikrara kavuşturmak için Lübnan ordusu ve Lübnan'ın güneyinde konuşlu Birleşmiş Milletler Geçici Görev Gücü'nün (UNIFIL) arasındaki işbirliğine dayanıyor. ABD’ye özellikle de Lübnan-Suriye sınırında toplanan ‘teröristlerle mücadele etme konusunda’ Lübnan Ordusu’na eğitim ve hazırlanma konusunda destek verdiği için teşekkür etti.

Heyet Başkanı Büyükelçi Frederic Hof, Cumhurbaşkanı Avn’a teşekkür etti.

Editörün Seçimi

Multimedya