Sınır kamplarındaki Suriyeliler için mobil hastaneler

Sınır kamplarındaki Suriyeliler için mobil hastaneler

Pazartesi, 24 Haziran, 2019 - 14:00
Suriyeli mülteciler, Türkiye sınırına yakın Azez'deki mobil diş kliniğinin önünde sıra bekliyor (Reuters)
Azez/Şarku’l Avsat
Savaşın başlamasından bu yana ilk kez dişçiye giden 33 yaşındaki Necva Abdulaziz, “Dişlerim devrim yüzünden zarar gördü” dedi. Suriye’nin kuzeybatısındaki DEAŞ yönetiminden kaçtıktan sonra bile diş ağrısında çözüm bulamadığını söyleyen Necva, 4 çocuğu ile birlikte yaşadığı el-Reyyan kampındaki mobil dişçide tedavi oldu.

3 sene önce Rakka’dan kaçtığını söyleyen Necva, “Çatışmalarda çok sayıda doktoru kaybettik” dedi. Aile kavramı, ülkedeki son büyük muhalefet kalesi olan Suriye'nin kuzeybatısındaki köşede sona erdi. Göçmen kamplarında, az sayıda doktor bulunuyor. Suriye rejiminin düzenlediği saldırıda çok sayıda hastane yıkıldı.

Necva’nın sağlık hizmeti alabildiği mobil klinikler, Türkiye sınırındaki kamplarda bulunuyor.

Diş doktoru Basil Meravi, sınır hattında bulunan ve Türkiye destekli savaşçılar tarafından kontrol edilen 7 çadırda hizmet veriyor. Meravi Reuters’a verdiği demeçte, “Burada ağrı kesici kullanan ve ağrısından dolayı susan çok kişi var” dedi.

Mobil klinik her kampta birkaç ay kalır ve bir günde şehre gidip tedavi göremeyen onlarca kişi tedavi edilir. Klinik aynı zamanda merkezi Türkiye’de olan Suriye merkezli kuruluş Sınır Tanımayan Doktorlar'a bağlı. Çadırlarda ücretsiz hizmet veren bu mobil kliniklerde, kadın hastalıkları, çocuk ve iç hastalıklarını yanı sıra eczane hizmeti de veriliyor. El-Meravi, 2016 yılının sonunda İran ve Rusya’nın desteğiyle Suriye ordusunun Halep’te yaptığı sıkı kuşatmanın ardından şehirden ayrıldı.

Kirli bir ortamda büyüyen, yetersiz beslenen ve temiz su tüketemeyen onlarca çocuk, şu anda tedavi görüyor. El-Meravi, “Yeni göç eden ve psikolojileri bozulan çok sayıda göçmen var. Bu göçmenler arasındaki hastaları tedavi ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Nisan ayında Suriye’nin kuzeybatısında patlak veren yeni çatışma dalgasından kaçan yüzbinlerce insan Türkiye sınırına doğru ilerledi. 14 bin kişinin bulunduğu Shamarin köyündeki kamptaki Ammar el-Ömer, bir çadırın içinde fizyoterapi hizmeti veriyor. Merkezde çalışan 3 gönüllü ve bir uzman, ekipmanların çoğunu kendi üretiyor ve kısıtlı bağışlarla hizmet vermeye devam ediyor. Ekip sırt ağrısından, savaşlarda yaralanan muhalifler ve felç geçiren çocuklara kadar çok sayıda ihtiyaç sahibine yardım elini uzatıyor. El-Ömer, “Ağır bombardımanlarda yaralanan çok fazla hasta var. Hasta terk edilmiş ve yemek alacak parası yok. Maliyetler mobil araçlar tarafından karşılanıyor” dedi.

Oğlunu bir başka kamptan getiren 29 yaşındaki Ummu Muhammed, 2 yıldan fazla süredir mobil kliniklere gidiyor.  2016 yılında Halep’ten zorla çıkarıldıkları sırada oğlu sakatlanan Ummu Muhammed, “Oğlum 6 yaşında. Hareket edemiyordu. Bugün ise sürünerek ilerliyor, iki tarafa dönebiliyor ve ayakta durabiliyor” dedi.

Editörün Seçimi

Multimedya