Suudi Arabistan: Lübnan’ı ziyaret edecek Suudi sayısı artacak

Suudi Arabistan: Lübnan’ı ziyaret edecek Suudi sayısı artacak

Cumartesi, 22 Haziran, 2019 - 09:15
Beyrut/Şarku’l Avsat
Suudi Arabistan Şura Meclisi heyetine başkanlık eden Salih bin Meni el-Hılyevi, Lübnan ile tarihi ve köklü ilişkilerin güçlendirilmeye devam edilmesi gerektiğini belirterek, bu yaz Lübnan’a seyahat edecek Suudi sayısının 40 bine ulaşacağına dikkat çekti. Bu rakamın ülkedeki istikrarın sağlanması, barış ve güvenliğin temin edilmesiyle iki katına çıkmasını beklediklerini ifade eden el-Hılyevi, iki ülke arasındaki ilişkilerin her geçen gün daha iyiye gittiğini belirtti.

Şura Meclisi, Suudi Arabistan'ın Beyrut Büyükelçisi Velid Buhari’nin katılımıyla toplantılarını sürdürdü. Marunî (Lübnan Katolik Hristiyanları), Şii ve Dürzi liderleriyle bir araya gelen Meclis heyeti, Bkerki’ye ziyarette bulunup Marunî Patriği Mar Beşara Butrus er-Rai ile görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede heyet başkanı el-Hılyevi, er-Rai’ye, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın selamlarını iletti.

Görüşmede Patrik er-Rai’nin Suudi Arabistan’a yaptığı ziyaretin konusu ve etkileri de ele alındı. Heyet, söz konusu ziyareti Suudi Arabistan ve Hristiyanlar arasındaki ilişkiyi daha da güçlendirmesi nedeniyle ‘tarihi’ olarak niteledi. Yıllar öncesine dayanan bu istikrarlı ilişkinin ilk tohumları, 1963-1979 yılları arasında Suudi Arabistan’ın, Washington Büyükelçisi olarak Lübnanlı Hristiyan Cemil Murad Barudi’yi görevlendirmesi ile atılmıştı. Ayrıca bu ikili ilişkide dönemin Suudi yönetiminin Bkerki ve Dimane’deki Patrikhaneleri ziyaret etmesinin de etkisi bulunuyor.

Bu bağlamda Patrik er-Rai, Suudi Arabistan’ın Lübnan’a seyahat yasağını kaldırması konusunda teşekkür etti. Tüm bölgede barışın hüküm sürmesini, çocukların sahip oldukları kültür, medeniyet ve tarihi mirası paylaşmalarını ve ortak geçmişlerinin bir kısmına zarar veren şiddet, yıkım ve savaş dilini yok etmelerini umduğunu açıkladı. Patrik, “Tarih boyunca güçlü kalan kardeşlik ilişkimiz asla ölmeyen, bazen alçalan ancak tekrar yükseklerde uçan Anka kuşu gibidir” dedi.

Şura Meclisi heyetine başkanlık eden Salih bin Meni el-Hılyevi, Marunî Patrikliği müzesinde yapmış olduğu açıklamada, er-Rai’nin iki ülke arasındaki ilişkileri halk ve hükümet düzeyinde güçlendirmeye ve Suudi Arabistan halkını Lübnan’a ziyaret etmeye çağırdığını bildirdi. Ayrıca Meni el-Hılyevi, “Beyrut Büyükelçisi Buhari’nin ifadesine göre bu yaz Lübnan’ı ziyaret edecek vatandaşımızın sayısı yaklaşık 40 bini bulacak. Lübnan’daki güvenliğin istikrara kavuşması ve barışın yeniden temin edilmesiyle bu rakamın iki katına çıkmasını bekliyoruz” dedi.

Şura Meclisi heyeti, Yüksek İslam Şii Konseyi Başkanı Abdul Emir Kaplan ile bir araya geldi. Görüşmede Arap ve İslami bazı noktalar, bu yöndeki işbirliğini ilerletecek adımlar ve ikili ilişkilerin güçlenmesine katkı sağlayacak Lübnan ile Suudi Arabistan arasındaki dayanışmayı canlandırmanın gerekliliği ele alındı.

Şii Konseyi Başkanı Kaplan, Lübnan’ın Suudi Arabistan’a kardeşlik bağı ile bağlı olduğunu belirterek, “Bu ziyaret, iki kardeş halk arasındaki dostluğu güçlendiriyor” dedi. Bunun yanı sıra Suudi Arabistan’ı ikinci bir vatan olarak gören, Krallığın refahına katkıda bulunan ve ülkedeki halkın sevgisini kazanan tüm Lübnanlıları muhabbetle kucakladığını belirtti.

Diğer taraftan Suudi Arabistan Şura Meclisi heyeti, Beyrut’taki Dürzi Konseyi’nde seçilen Şeyh el-Akl Naim Hasan’ı ziyaret etti. Suudi Arabistan ile Lübnan arasındaki tarihi kardeşlik ilişkisinden ve Suudi yönetimden gurur duyduğunu ifade eden Şeyh el-Akl, heyeti Dürzi Merkezi’nde karşıladı. Suudi Arabistan’ın, Lübnan’ın yaşadığı baskı ve zorluklar sırasında yanında durduğuna dikkat çekerek Buhari’nin iki ülke arasındaki işbirliğini güçlendirmek ve siyasi, manevi ve toplumsal düzeylerde kardeşlik bağı kurmak için sarf ettiği çabaları takdir etti.

Aynı bağlamda Şura Meclisi Başkanı el-Huleyvi, Durzilere son derece saygı duyduğunu dile getirerek ‘’ Lübnan’ın temel bileşenlerinden biri olan Durziler seçkin tarihleri ile bilinen bir topluluk’’ ifadesini sözlerine ekledi. Ayrıca Meclis Başkanı ‘’Bugün Suudi Arabistan’da yaşanan ümmetin çıkarını ve İslam’ın medeni imajını içeren kapsamlı bir kalkınma hareketidir’’ açıklamasında bulundu.

Lübnan’da Dürzileri temsil eden 2 şeyh bulunuyor. Bunlardan biri, Lübnan’da İlerici Sosyalist Partisi’ne yakın, Dürzi Konseyi’nde seçilen Şeyh Naim Hasan, diğeri ise Bakan Talal Arslan ve eski Bakan Naim Vehab’a yakın olan, seneler önce Suriye müttefikleri tarafından tayin edilen Şeyh Nasıruddin el-Garib’tir.

Editörün Seçimi

Multimedya