Yaşamın Anahtarı: Resveratrol

Yaşamın Anahtarı: Resveratrol

Cumartesi, 22 Haziran, 2019 - 07:15
Dr. Mustafa Eraslan
Fitoterapi Uzmanı
Resveratrol özellikle üzüm kabuğunda bulunan antioksidan bir maddedir. Son zamanlarda sağlığı geliştirmede kullanımı ile oldukça gündemde olan doğal bir maddedir.

Üzüm ve diğer resveratrol içeren bitkiler bu maddeyi bitkiyi korumak ve aslında bitkinin kendi sağlığını geliştirmek için üretir.

Resveratrol bitkinin korunup ömrün uzatma etkisi gösterdiği gibi, insanı da koruma etkisi gösterebilir.

Dünya üzerinde en sık ölüm sebebi kalp ve damar hastalıklarıdır. Resveratrolün kullanıldığı başlıca hastalıklar da kalp ve damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet gibi toplumda sık görülen ve uzun süre tedavi gerektiren hastalıklardır.

Yapılan çalışmalar resveratrolün kan şekerini düzenlemeye yardımcı olduğunu ve insülin direncini kırdığını göstermiştir. Ancak resveratrol almak için yüksek dozda üzüm tüketmek çok da uygun olmayacaktır. Bu yüzden tedavi amaçlı kullanılan resveratrolün ekstre şeklinde alınması daha uygundur.

Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda düzenli resveratrol kullanan hayvanlarda yaşam süresinin daha uzun olduğu tespit edilmiştir. Bu da resveratrolle ilgili acaba ömrü uzatabilir mi? Ya da daha kaliteli bir yaşam sunabilir mi sorularını akla getirmektedir.

Resveratrol ayrıca kanserden korunmada da oldukça etkili bir maddedir.

Üzüm, toplumda zihin açmak için en yaygın kullanılan besinlerden biridir. Resveratrol üzerine yapılan bir diğer çalışma ise Alzheimer üzerinedir.

Resveratrol beyin, sinir hücrelerini koruyarak alzheimera karşı koruma sağlar.

Peki ya üzüm mevsimi olmadığı dönemlerde ne tüketmek gerekir?

Doğrudan üzüm bulunamadığı durumlarda ise pekmez, şıra gibi üzüm ürünler tüketilebilir.

Diğer resveratrol kaynakları üzüm kaynaklı ürünler ve diğer küçük kırmızı meyvelerden, böğürtlen, yabanmersini, ahududu gibi meyvelerdir. Ayrıca yer fıstığında da resveratrol bulunmaktadır.

Taze üzüm tüketirken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise alınan üzümün mutlaka iyi temizlenmesidir. Pazardan ya da marketten satın alınan bir gıdayı yemeden önce mutlaka arındırmak gerekir.

Aldığınız üzümü ya da diğer sebze meyveleri yıkarken birkaç saat sirkeli suda bekletmek gerekmektedir. Ancak dikkat edilmesi gereken şey sirke ve su oranıdır.

Her 4 bardak suya 1 bardak sirke katılmalıdır. Maalesef sadece birkaç damla sirke ile alınan sebze meyvelerin temizliği mümkün olmamaktadır.

Resveratrol 5 yaş üstü önerilebilir. Belirgin bildirilen bir yan etkisi yoktur. Resveratrol ve üzümü yaşamınıza mutlaka dahil edin.

DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya