Bağdat yönetimi Irak'a saldıranlara gözdağı verdi

Bağdat yönetimi Irak'a saldıranlara gözdağı verdi

Çarşamba, 19 Haziran, 2019 - 15:00
İran sınırına yakın Basra’daki bir petrol sahası (AFP)
Bağdat/Şarku’l Avsat
Irak Güvenlik Medya Ağı, Irak’taki petrol tesisleri ve askeri noktalara düzenlenen füze saldırılarının ardından bugün yaptığı açıklamada, emniyet birimlerinin Irak’ın güvenliğine müdahale edilmesine izin vermeyeceğini duyurdu. Ülkenin güvenliğine yönelik önyargı oluşmasına sebebiyet verecek tüm kesimlere oluşumlara “demir yumruk” vurulacağı belirtildi.

Irak lideri Adil Abdülmehdi bugün yaptığı yazılı açıklamada tüm istihbarat servislerindeki ortak operasyon liderliğini, bilgi toplamak ve Bağdat’taki sivil ve askeri noktalara düzenlenen füze ve roket saldırısının arkasındaki tarafları tespit etmekle görevlendirdi. Abdülmehdi ayrıca güvenlik güçlerinin caydırıcı önlemler alacağını vurguladı.

Abdülmehdi yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:

“Irak güvenlik birimleri, tüm oluşumlarıyla ülkenin güvenliğine ve yükümlülüklerine müdahale edilmesine karşı duracak, buna izin vermeyecek. Güvenliği bozan, korku ve endişe yayan, Irak'ın ulusal çıkarlarıyla çatışan herkese demir yumrukla vurulacak.”

Abdülmehdi söz konusu açıklamayı, Irak ordusunun Irak’ın güneyindeki Basra’da faaliyet gösteren ABD'li enerji şirketi ExxonMobil'e bu sabah roketli saldırı düzenlendiğinin ve 3 kişinin yaralandığının duyurulmasının ardından yaptı.

Henüz saldırıyı üstlenen olmadı. Dün Bağdat'ta ABD'li askerlerin kaldığı El-Taci Askeri Kampı'na dün 3 katyuşa füzesi atılmıştı. 15 Haziran'da Selahaddin vilayetindeki ülkenin en büyük askeri hava üssü olan Beled Hava Üssü’ne de üç havan topuyla saldırılmıştı. Ardı ardına düzenlenen bu saldırılar, ABD ile İran arasındaki gerilimin de artmasına neden oldu.

Polis ve ordudan yapılan açıklamada roketlerin Basra şehrinin El-Bercisiye bölgesini hedef aldığı ve 3 kişinin yaralandığı bildirildi.

Washington yönetimi geçen ay İran’ın ABD’nin Irak’taki çıkarlarına yönelik tehdit oluşturduğunu duyurarak Bağdat Büyükelçiliği’ndeki yüzlerce personelini ülkeden tahliye etmeye başlamıştı.

Editörün Seçimi

Multimedya