ABD: Körfezdeki mayınlar, İran ordusunun askeri geçit töreninde kullandıklarına benziyor

ABD: Körfezdeki mayınlar, İran ordusunun askeri geçit töreninde kullandıklarına benziyor

Çarşamba, 19 Haziran, 2019 - 14:00
Fuceyra/Şarku'l Avsat
ABD ordusundan bugün yapılan açıklamada, geçtiğimiz hafta Umman Körfezi’nde Japon petrol gemisini hedef alan saldırıda İran mayınına benzeyen bir deniz mayını kullanıldığı belirtildi. Saldırıdan sorumlu olanların yargılanmasına olanak sağlanması için parmak izi araştırması yapıldığı ifade edildi.

ABD Donanması Merkez Komutanlığı’ndan bir subay olan Sean Kido, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) doğusunda yer alan Fuceyra kentinde gazetecilere yaptığı açıklamada “Saldırıda kullanılan mayının ayırıcı özelliği İran askeri gösterisinde gördüğümüz mayınla büyük bir benzerliğe sahip olmasıdır” dedi.

Umman Denizi'ndeki Fuceyra limanının yakınında bulunan bir ABD askeri tesisinde konuşma yapan Kido, “Değerlendirmelere göre Kokuka Courageous gemisinin hedef alındığı saldırıda meydana gelen zararın geminin dışına yerleştiren bir deniz mayını sonucu olduğu tespit edildi. Mayın su yüzeyinde patladı. Bu, gemiyi batırmanın hedeflenmediğini gösteriyor. Geminin dış yüzeyine sabitlenmiş ve patlatmadan önce bir sürat teknesi kullanılan İran askerleri tarafından kaldırılmış başka bir madenin varlığına işaret edildi. Bu daha önce Washington tarafından açıklanmıştı” şeklinde konuştu.

 Perşembe günü Arap (Basra) Körfezi yakınlarında seyreden Japon ve  Norveç menşeli iki tanker saldırıya uğramış, Beyaz Saray saldırıdan İran’ı sorumlu tutmuştu.

Geçtiğimiz ay Fuceyra limanında 2 Suudi, 1 Norveç ve 1 BAE gemisi hedef alınarak sabotaj gerçekleştirilmişti. Washington söz konusu sabotajdan Tahran’ı sorumlu tutmuştu Tahran ise bunu reddetmişti. 

Editörün Seçimi

Multimedya