Arap Parlamentosu, Husileri terörist bir grup olarak sınıflandırmayı amaçlıyor

Arap Parlamentosu, Husileri terörist bir grup olarak sınıflandırmayı amaçlıyor

Çarşamba, 19 Haziran, 2019 - 13:00
Arap Parlamentosu Başkanı Dr. Meşal bin Fehm es-Silmi (Şarku’l Avsat)
Kahire/Şarku’l Avsat
Arap Parlamentosu Başkanı Dr. Meşal bin Fehm es-Silmi, bugün Kahire’de parlamentonun ikinci yasama oturumunun üçüncü döneminin dördüncü toplantısı sırasında, Birleşmiş Milletler (BM) ve Arap Birliği’ne, İran destekli darbeci Husi milislerinin terörist bir grup olarak sınıflandırılmasını amaçlayan çağrı için taslak çalışması yapıldığını belirtti.

Arap Parlamento Başkanı, Yemen Meclis Başkanı Şeyh Sultan el-Burkani ile birlikte gerçekleştirdiği basın toplantısı sırasında, kararın onaylandıktan sonra Arap Birliği Genel Sekreteri ile Birleşmiş Milletler Genel Sekreterine sunulacağını söyleyerek, parlamentonun sivil noktaları hedef alan hiçbir grup için tereddüt etmeyeceğine inandıklarını ifade etti.

Silmi, darbeci Husi milislerin yakın bir zamanda Suudi Arabistan’da olduğu gibi komşu ülkelerdeki sivil tesisleri hedef alarak savaş suçu işlediğine işaret ederek, Husilerin Yemenli milletvekillerini tehdit ederek parlamento oturumlarına zorla katıldıklarını vurguladı. Arap Parlamentosu Başkanı, parlamentonun milletvekillerinin Parlamentolar Arası Birlik’ten aldığı yetkiyle dünyanın her yerinde dokunulmazlıklarına dikkati çekerek, kendileri için koruma sağlanması gerektiğini ifade etti.

Dr. Meşal bin Fehm es-Silmi’nin başkanlığındaki Arap Parlamentosu’nun ikinci yasama oturumunun üçüncü döneminin dördüncü toplantısı, Yemen Meclis Başkanı Şeyh Sultan el-Burkani’nin katılımı ile gerçekleştirildi.

Oturumda, Arap ülkelerinde yaşanan kriz, zorluklar ve son gelişmelere odaklanılarak, ulusal güvenliğe yönelik tehditlerle yüzleşme çabaları katılımcılar arasında masaya yatırıldı.

Editörün Seçimi

Multimedya