Facebook ‘Libra’ ile kripto para birimleri piyasasını canlandıracak

Facebook ‘Libra’ ile kripto para birimleri piyasasını canlandıracak

Çarşamba, 19 Haziran, 2019 - 11:30
Kahire/Sabri Nacih
Sosyal paylaşım sitesi Facebook’un, “Blockchain” (Blok Zinciri) teknolojisiyle geliştirilmiş “Libra” adlı yeni bir kripto para birimini piyasaya sürecek olması, birçok soru ve sorunu gündeme getirdi. Milyonlarca kullanıcısının kişisel bilgileri sızdırılan bir sosyal medya sitesindeki finansal işlemlerin karşı karşıya kalacağı yüksek risk, şuan için bu sorunların başında yer alıyor.

Yaklaşık 2.3 milyar Facebook kullanıcısı, dün şirket tarafından “fiyat dalgalanmalarına maruz kalmadan kullanılabileceği” açıklanan yeni kripto para biriminin işleyişine ilişkin detayları merak ediyor. Facebook Blockchain projesi ekibinin lideri David Marcus, şirketin işlem verilerini göremeyeceğini ve Libra sisteminin öncelikle çeşitli kripto para birimleri arasındaki transferlerde kullanılacağını söyledi.

Marcus bu açıklamayla, “Facebook skandalı” olarak bilinen İngiliz veri analiz şirketi Cambridge Analytica'nın eski çalışanı Kanadalı veri uzmanı Christopher Wylie’nin Mart 2018'de ifşa ettiği, 2016 yılındaki ABD başkanlık seçimleri sırasında Cambridge Analytica'nın Trump’ın kampanyası için 50 milyon Facebook kullanıcısının verilerini usulsüz olarak toplandığı iddia edilen olayın ardından sitenin kullanıcılarının kafasında oluşan soru işaretlerini yanıtlamaya çalıştı.

Alman Haber Ajansı’nın (DPA) aktardığı açıklamalarında Marcus, projenin uzun vadede kripto para birimini eksiksiz bir ödeme aracı haline getirmeyi hedeflediğini söyledi.

Teknoloji uzmanı ve “Digital Boom” adlı internet sitesinin kurucusu Ahmed Maher, Şarku’l Avsat’a Umman’dan telefonla yaptığı değerlendirmede, kripto para birimlerinin yukarı ve aşağı yönlü birçok dalgalanma yaşadığını, ancak özellikle son 6 aydır alım-satımda düşüş eğilimi gözlemlendiğini belirtti. Fakat Maher, iki milyardan fazla kullanıcısı olan Facebook gibi küresel bir sosyal paylaşım sitesinin bu alana girmesinin, kripto para kültürünün daha geniş bir kitleye yayılmasını sağlayacağını söyledi.

Facebook’un bu hedefini gerçekleştirmesi için proje, merkezi İsviçre'nin Cenevre şehrinde bulunan “Libra Association” isimli bir şirketler kolektifi tarafından yönetilecek. Libra, Mastercard, Visa ve PayPal gibi ödeme sistemleri tarafından desteklenecek. Aynı şekilde Libra Association’ın 28 üyesi arasında Vodafone, eBay, Booking, Spotify, Uber ve Lyft gibi tanınmış şirketler bulunuyor.

Fiyat dalgalanmalarından etkilenebilir

Blockchain teknolojisi ile geliştirilen kripto para birimleri, tıpkı bir diğer kripto para birimi Bitcoin gibi fiyat dalgalanmalarından etkilenebilir. Ancak Facebook, Libra’nın bu tür dalgalanmalardan etkilenmemesi için çalışmalarını sürdürüyor. Bu nedenle şirket, Libra dâhil olmak üzere farklı para birimleri için bir fon ayrılacak.

Libra Association, sabit fiyat politikasını korumak için hisse senetleri gibi para birimleri ve tahvillerle nasıl başa çıkacağını belirleyecek. Libra, Bitcoin’in aksine kullanıcılar tarafından dağıtılan bir para birimi olmayacak. Bunun yerine Libra Association üyelerinin ülkelerinden veya ticari platformlardan satın alınması gerekecek.

Kripto paraların finansal işlemlerin geleceği olduğunu düşünen Ahmed Maher, daha güvenli olmaları için Blockchain teknolojisinin kullanıldığını söyledi. Libra’nın kripto para birimleri piyasasını canlandıracağını vurgulayan Maher, kripto para alım-satımında yaşanan düşüşün ardından Facebook’un kripto para piyasasına ivme kazandıracağını belirtti.

Sosyal medya devi Facebook, yaklaşık bir yıl kadar önce ABD finans çevreleriyle şirketin kripto para çıkarma planlarına ilişkin görüşmelerde bulundu. Aynı şekilde konuya ilişkin İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney ile de bir görüşme gerçekleştirdi.

Öyle görünüyor ki Facebook, arkadaşlar ve tanıdıkların yanı sıra bu tür finansal işlemlerle kullanıcıları için tam bir platform olmaya çalışıyor. Maher bu açıdan Libra’nın başarılı olabileceğine inanıyor. Libra’nın milyonlarca kullanıcıyı bankacılık işlemlerinden, komisyonlardan ve zamandan kaybından kurtaracağını düşünen Maher, Libra’nın para transferi dünyasında önemli bir atılım olacağını söyledi.

Öte yandan Haziran’ın ilk haftasında bir araya gelen G20 ülkelerinin maliye bakanları ve merkez bankası yöneticileri, vergi kaçırmakla eleştirilen Google ve Facebook gibi internet devlerine yönelik vergi reformu çalışmalarını hızlandırma sözü verdi. Bu durum, Facebook'un beklenen büyük finansal işlem miktarında vergi ödemekten kaçınma konusunda Libra’ya olan bağlılığının boyutuna ilişkin bir takım soru işaretlerine neden oldu.

Kripto para birimlerini kullanmanın, kara para aklama ve terörizmin finansmanı açısından barındırdığı risklere dikkati çeken teknoloji uzmanı Maher, bu sorunun henüz çözülemediğinin de altını çizdi.

Editörün Seçimi

Multimedya