Kuveyt Emiri Şeyh Sabah Irak’ta

Kuveyt Emiri Şeyh Sabah Irak’ta

Çarşamba, 19 Haziran, 2019 - 11:30
Bağdat/Şarku’l Avsat
Irak Cumhurbaşkanı Behrem Salih, bugün, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Cabir el-Sabah’ı Bağdat Uluslararası Havaalanı’nda karşıladı.

Cumhurbaşkanı medya ofisinden yapılan açıklamada, Salih’in Kuveyt Emiri ve beraberindeki heyeti karşıladığı bildirildi.

Kuveyt Emiri, ziyareti sırasında Salih, Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi ve Parlamento Başkanı Muhammed el-Hablusi ile yaptığı görüşmelerde, iki ülke arasındaki ilişkileri ve bölgesel konuları ele alacak.

Kuveyt Dışişleri Bakanı Yardımcısı Halid Carallah, dün yaptığı açıklamada, ziyaret iki ülke arasındaki kardeşlik ilişkileri çerçevesinde gerçekleştiğini belirterek, Kuveyt Emiri’nin Irak’ın yeniden yapılanma çabalarını desteklemek istediğini söyledi. Carallah, ziyaretin, Kuveyt ve Irak bakanlarının iki ülke arasındaki işbirliğini güçlendirme ve geliştirmenin yanı sıra iki ülke arasındaki konuları çözüme ulaştırmak için bir fırsat olacağını söyledi. Ziyaretin, bölgedeki gerilimin arttığı bir dönemde yapılmasının önemini daha da artırdığına dikkati çeken Carallah, bu koşulların üstesinden gelmek, bölgedeki gerilim ve çatışmanın sona ermesi için Irak ile koordineli olarak hareket etmenin ve istişarelerde bulunmanın önemli olduğunu söyledi.

Abdulmehdi, 23 Mayıs’ta Kuveyt’i ziyaret etmişti. Ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, ülkesinin Irak ve Kuveyt arasındaki sorunları sona erdirmek, komşu ve kardeş ülkelerle anlaşmalar yapmak ve dev projelere imza atmak için çalıştığını belirtmişti.

Editörün Seçimi

Multimedya